Çardak: Memleketler parasızlıktan değil, ahlâksızlıktan çökerler!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Araştırmacı-Yazar Mehmet Çardak, ahlâk, insan huylarının ve özelliklerinin bütünü olduğunu savundu.

Çardak, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, insanın bu huy ve özelliklerinin etkisiyle iyi ya da kötü davranışlar gösterebileceğini belirtti.

Ahlâklı olmanın insanın doğru, güzel ve iyi davranışlarda bulunması; yanlış, çirkin ve kötü davranışlardan uzak durması anlamını taşıdığını ifade eden Çardak, şöyle devam etti:

İslâm, güzel ahlâktır! Güzel ahlâk insanın kendisine ve yaşadığı topluma büyük fayda verir. Toplumsal güven ve huzurun oluşması, insanların mutlu olması, kardeşçe geçinmesi, saygı, sevgi gibi olumlu neticelere sadece güzel ahlâklı kişiler sayesinde ulaşılabilir.

Ahlâk, toplumun temelidir! Ahlâk, bireyin içindeki sürü içgüdüsüdür. İnsanların en hayırlısı, ahlâkı güzel olanıdır. Güzel ahlâk, dostluğu sağlamaktır. İktisat geçimin, güzel ahlâk dinin yarısıdır. Aslında ahlâksızlık, ahlâkın var oluş nedenidir. Ahlâklı insan basit ve dürüsttür, kişisel gururu yoktur. Ahlâkı güzel olan insan her yaşta güzeldir. Memleketler parasızlıktan değil, ahlâksızlıktan çökerler.

Ahlâk olmayan yerde, kanun bir şey yapamaz! Her binanın bir temeli var, İslâm binasının temeli de güzel ahlâktır. Ahlâk güzelliği, beden güzelliğinden daha hayırlı ve daha devamlıdır. Ahlâk da sanatta olduğu gibi hiç konuşulmaz; ancak yaşanır. Ahlâksal olay yoktur, yalnızca olayların ahlâksal yorumu vardır. Erkeğin de kadının da terbiyesi, birbirleriyle tartıştıkları zaman belli olur. Ahlâk ve üçkâğıtçılık, terazinin iki ayrı kefesinde yer alır; biri çıkarsa biri iner. Lafazanlığın ve gösteriş düşkünlüğünün ahlâkla bir arada bulunması nadirdir. En kötü düşmanlarımız cahil ve kötü insanlar değil, okumuş ve ahlâkları bozuk olanlardır. Ahlâk esasen toplumu çöküntüden kurtaracak ve toplumun muhafazasını sağlayacak bir araçtır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube