Çardak: Türkiye’de her çocuk 5 bin lira borçla doğuyor!

VEYSEL SAVAŞ

Araştırmacı-Yazar Mehmet Çardak, Türkiye’de doğan her çocuğun 5 bin lira borçla doğduğunu ileri sürdü.

Çardak, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de mutsuz insanların sayısının hızla çoğaldığı iddiasında bulundu.

Türkiye’nin borç batağında debelendiğini, ne firmaların ne de tüketicilerin kredi kullanamadığını savunan Çardak, şöyle devam etti:

“80 milyon kişinin bankalara yaklaşık 5 bin TL borçlu görünüyor. Ülkenin toplam dış borcu ise 450 milyar doları aşmış vaziyettedir. Bu haliyle kişi başına borç miktarı 30 bin TL’ye çıkıyor. Türkiye’de her çocuk 5 bin lira borçla doğuyor.

Bu çarpık düzenin mimarı olan Özal’ın ‘Liberal Ekonomik Politikaları’ iflas ediyor. Bu sistemde, zenginler daha çok zenginleşirken, fakirler daha da fakirleşiyor. Vatandaşın ödediği vergiler bina ve taşıt kiraları, temsil ve faiz giderleri, yurtiçi ve yurtdışı seyahat harcamaları, Suriyeli sığınmacılar ve seçim harcamaları yüzünden heba ediliyor.  Türkiye’nin biran evvel, Atatürk döneminin ‘Karma Ekonomik Sistemi’ne geri dönmesi gerekiyor.

Özelleştirilen kurumlardan Süt Kurumu, Et ve Balık Kurumu, Şeker Kurumu gibi, kırsaldaki insanların ürünlerini değerlendiren kurumların yeniden hayata geçirilmesi önem arz ediyor. Aksi takdirde, kırsaldaki insanlar üretimden vazgeçiyor ve kırsalı terk ederek büyük kentlere göçüyor. Ve bunun sonucu olarak kırsal alanlar boşalıyor, kentler köye dönüşüyor. Ülke genelinde üretim azalırken, ithale dayalı tüketim artıyor. Kamu tasarruf etmiyor.”

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube