Çevre temizliği nasıl sağlanır?

SABAHATTİN ATASOY

Kentin aşılamayan sorunlarından biri olarak dikkat çeken çevre kirliliği konusunda, toplumsal duyarlılığı arttırmak için gerek sivil toplum kuruluşları gerekse yerel yönetimler tarafından çevre bilinci aşılamaya dönük çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bu çabalara rağmen kimi insanların bileyerek ve isteyerek çevreyi kirletmeye devam ettikleri görülürken duyarlı vatandaşlar da bu sorunun nasıl aşılabileceğine dönük değerlendirmelerde bulunuyorlar. Çevre duyarlılığının kentli olma bilincinden bağımsız olarak ele alınamayacağını kaydeden vatandaşlar, çevre temizliğinin salt belediyelerinin temizlik ekiplerinin çabasıyla sağlanamayacağını ifade ederek, çevre duyarlığının toplumun geneline aşılanması gerektiğini dile getiriyorlar.

“Belediyelerin temizlik ekipleri yolları süpürüyor. Bu çalışmalar sayesinde, kısa bir sürede olsa, sonbaharda olmamıza rağmen bırakın çöpü, caddelerde yaprak dâhi görmüyoruz. Temiz caddelerimiz kısa bir süre sonra yeniden çöplere teslim olduğuna göre, çevre temizliğine giden yol temizlik ekiplerinden değil çevre bilinci olan insanlardan geçiyor” diyerek düşüncelerini paylaşan vatandaşlar, özellikle çöplerini gelişigüzel bir şekilde sokaklara atmakta herhangi bir sakınca görmeyen kişiler oldukça bu sorunun giderilemeyeceğine dikkat çektiler.

UYARILAR İŞE YARAYACAK MI?

Vatandaşların kentte en çok kirlettiği yerlerden biri olan Asi Nehri için de nehri temiz tutma kampanyası başlatıldı. Geçtiğimiz günlerde bir bölümüne su verilen nehir yatağında temizlik çalışması gerçekleştirilmişti. Yapılan temizlikten sonra Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından Asi Nehri’nin çeşitli bölgelerine “Canlanan Asi’yi kirleterek öldürmeyelim. Elindeki çöpü Asi’ye atma” gibi ifadelerin yer aldığı uyarıları içeren notlar asıldı. Asi Nehri’nin bir bölümünün temiz su ile doldurulduğuna ve suyun içindeki çöplerin toplandığına dikkat çeken vatandaşlar, “Nehrin bir bölümüne temiz su verildi. Çöpler toplandı. Bundan sonra yine kirlilik olursa bunun sorumlusu yerel idareciler değil bu sorumsuzluğa imza atan kişiler olacaktır” dediler. Asi Nehri’ne çöp atan sorumsuz kişilerin mobeseler ile tespit edilebileceğini ve bu kişilere caydırıcı olması açısından yaptırım uygulanabileceğini de dile getiren vatandaşlar daha bir temiz bir çevre için farkındalık yaratma çalışmalarının daha da artırılması gerektiğini aktarıyorlar.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube