Çevreye verdiğiniz rahatsızlık yeter!

BÜLENT KAVUK

Antakya’da kentin göbeğinde bulunan mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait olan Mehmet Şah Vakıf İşhanı yıkım için gün sayıyor.

Bilindiği üzere Mehmet Şah Bin Mustafa Dede Efendi Vakfı adına kayıtlı Mehmet Şah Vakıf İşhanı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanan yapı risk analizinde tahliye edilerek yıkılmasına karar verilmişti.

Yıkım kararının ardından ‘yeşil alan’ olması için kampanya başlatılan Mehmet Şah Vakıf İşhanı yere için sonuç alınamadı.

Esnafın tahliyesinin üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen halen yıkımı gerçekleşmeyen ve kentin göbeğinde çirkin görüntüler oluşturan Mehmet Şah Vakıf İşhanı için vatandaşlar isyan ediyor ve yetkilileri göreve davet ediyorlar.

Yıkım kararının gerekçesinin ise 2013 yılı denetim raporunda Mehmet Şah Vakıf İşhanı’nda yapılan inceleme sonucunda kullanım açısından işlerliğini yitirmek üzere olduğunun tespit edildiği ileri sürüldü.

Buranın yıkılarak daha kullanışlı ve akılcı bir yatırıma dönüştürülmesinin uygun olacağı ve depreme dayanıklı bir imar planına uygun bir şekilde mevcut işhanı ile aynı işlev ve mahiyette daha estetik, kent siluetine uygun günümüz teknik imkanların kullanıldığı işhanın planlandığı ifade edildi.

Yeni işhanı planında bodrum katlarına mevcut otoparktan daha geniş ve kapsamlı bir otopark yapılacağı kaydedildi.

Vatandaşlar ise biran önce yıkılarak, kirli görüntünün Saray Caddesinden kaldırılmasını ve caddenin yeniden o hareketli günlere dönmesini beklediklerini söylediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube