Cezaevi’nde talasemi sunumu

GÜLŞAH DÖNMEZ

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER) Başkanı ve Türkiye Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, geçtiğimiz günlerde Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu yetkililerinden Sosyal Çalışmacı Orhan Çağlar’ın öncülüğünde düzenlenen talasemi ve orak hücre anemi hastalıklarını konu alan bir eğitim semineri verdi.

Düzenlenen eğitim seminerine kurum müdürü Mehmet Akgüç, kurum personelleri ve hükümlüler büyük ilgi gösterdi.

Kerimoğlu, bir hastanın kişi başı yıllık maliyetinin devlete 12-90 bin TL civarın da olduğunu belirti.

Hastalıkların önlenmesi için toplumun bu konuda bilgilendirilmesi, taşıyıcı taramaları, genetik danışmanlık ve doğum öncesi tanı testi olan (prenatal) tanının da hastalığın önüne geçmede önemli olduğuna değindi.

Daha sonra ilimizde yaygın olarak görülen orak hücre anemi hastalığı hakkında ise şu bilgilere yer verdi;  3-4 aylıktan sonra çocuklarda küçük eklemlerde hareket kısıtlılığına bağlı olarak, ağrı, kızarıklık, şişme, sık tekrarlayan infeksiyonlar, sarılık, ateş, zamanla dalak büyümesi, uyku düzensizlikleri ve iştahsızlık gibi belirtilerle kendi göstermekte ve tedavilerinde ağrı kesici ilaçlar, antibiyotikler, sıvı tedavisi vb. gibi tedavi şekillerine başvurmakla birlikte, soğuklardan ve sportif faaliyetlerden uzak kalmalarının da hastalığın tedavisine destek olan diğer etkenler arasında yer aldığını söyledi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube