CHP PM bugün toplanıyor, Üç ilçede adaylar bugün açıklanabilir!

ALİ YOLCU

24 Aralık günü gerçekleştirilmesi beklenen CHP Parti Meclisi Toplantısının (PM) bugüne alınması Hatay’da CHP’nin kaleleri olarak bilinen Defne, Samandağ ve Arsuz’da ‘Adaylar bugün açıklanacak’ algısına neden oldu.

Hatay siyaset dünyasının geniş bir kesiminin bu üç ilçe başta olmak üzere diğer ilçe adaylarının bugün açıklanacağı yönünde bir kanaati var. Ancak kimi çevreler ise Hatay’da adayların açıklanmasının Aralık ayı sonu veya Ocak ayı başını bulabileceğini ileri sürüyor.

CHP’nin kazanmasının neredeyse kesin olduğu üç ilçede bilindiği üzere aday adayı enflasyonu yaşanıyor. Kimi söylemlere göre bugün kimi söylemlere ise Ocak ayının ilk haftasında adayların açıklanacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Büyükşehir Belediyesi adayının geçtiğimiz günlerde Lütfü Savaş olarak açıklanması ardından iyice hareketlenen siyaset dünyasında bu seçimlerde sürprizler yaşanması bekleniyor.

MHP, AK Parti birlikteliğinin Hatay’da nasıl yankı bulacağı ve ittifak yapılıp yapılmayacağı henüz net değil. Bu iki partiden çıkacak sonuç Hatay’da Büyükşehir Belediyesi seçimlerini doğrudan etkileyecek. Bu konu ile ilgili hem AK Partinin Büyükşehir Adayı İbrahim Güler hem de MHP Milletvekili Lütfü Kaşıkçı daha önce ‘Bize sorulursa biz ittifak isteriz’ açıklamasında bulunmuşlardı.

ADAYLAR SAVAŞ’IN PEŞİNDE

Bu arada Defne, Samandağ ve Arsuz’da ki aday adayları ise Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın peşine düştüler. Adaylıklarının Lütfü Savaş’tan geçtiğini düşünen aday adayları, köşe bucak Lütfü Savaş’ı kovalayarak bir araya gelmeye çalışıyor. Bunu başaramayanlar ise Lütfü Savaş ile arasının iyi olduğu ve sık görüştüğü kişileri bularak onların aracılığı ile Savaş’a baskı yapmaya çalışıyor.

Lütfü Savaş ise her platformda bu üç ilçe için ‘Halk belirlesin. Ön seçim istiyorum’ söylemini tekrarlıyor.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube