Çırak yetişmiyor!

ÖZKAN BAKKAYLI

Antakya Küçük Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren Emin Ticaret Fırınlı Oto Boya Tesisi işletmecisi deneyimli usta Emin Kamçılı kendi meslekleri başta olmak üzere diğer birçok meslek dalında yetiştirebilecek yaşta çırak bulamadıklarını söyledi ve bu alanda yaşanan sorunları dile getirdi.

Sanayi sitesinin en eski ustaları arasında yer alan Oto Boyacısı Emin Usta piyasada herkesin iyi usta aradığını ve aracını ona teslim etmek istediğini hatırlatarak, “Herkes iyi usta arıyor ve bulamamaktan şikâyet ediyor. Ancak kimse çırak olmak istemiyor. Bu kısır döngüyü kırmamız lazım. Aksi halde yakın bir gelecekte sanayilerde faaliyet gösteren meslek dalları yetiştirecek yeni ustalar bulamadığı için birer birer kapatacak” dedi.

Daha önce ilkokuldan mezun olup öğrenim hayatını devam ettirmek istemeyen çocuklar 12 yaşlarında meslek öğrenmeye gelirlerdi. Şimdi ki sistemde mesleki ve teknik eğitimin verildiği okullara gitmeleri zorunlu oldu. Oradan mezun olduklarında 18 hatta 19 yaşında oluyorlar. Bu saatten sonra gelseler de meslek öğrenemezler. Kaldı ki askerlik yaşları gelmiş oluyor. Askere gidiyorlar.  Çıraklık gerçeği Türkiye’de bitti” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube