Çocukları gripten koruyun!

GÜLŞAH DÖNMEZ

İskenderun Gelişim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gözde Kır, kapalı mekânların daha sık hastalanmaya sebep olduğunu belirterek çocuklarınızı gripten korumalarını istedi.

Özellikle okul çağındakilerin gribal hastalıklar açısından riskli grupta yer aldığını ve en fazla çocukların etkilendiğini ifade eden Uzm. Dr. Gözde Kır, “Soğuk havaların başlaması ile birlikte pek çok insanda, özellikle çocuklarda; ateş, öksürük, burun akıntısı ve baş ağrısıyla seyreden grip hastalığı görülmektedir. Bunun yüzde 80’ine H3N2 virüsü, geri kalanına H1N1 ve diğer virüsler neden olmaktadır. Havaların soğuk olması nedeniyle insanların kapalı mekânlarda daha sık biraraya gelmesi, bu virüsün yayılmasının en önemli nedenidir” diye konuştu.

Hastalık; özellikle çocuklarda, yaşlılarda kronik hastalığı olanlarda, hamilelerde ağır seyrettiğinin altını çizen Uzman Dr. Gözde Kır “Hastalık başlangıcında verilen antibiyotikler etkisiz iken, antiviraller kısmen etkili olmaktadır. Korunmada en etkili yol aşıdır. Aşılar ise, ekim ve ocak ayları arasında yapılabilmektedir” dedi.

ELLERİNİZİ SIK SIK YIKAYIN

Grip salgınından çocukları nasıl korumak gerektiğiyle ilgili önemli bilgiler veren Uzm. Dr. Gözde Kır, “Hijyen kurallarına uymak, istirahat, bulaşıcı dönemde çocuğun okula gitmemesi veya hasta kişinin evden çıkmaması, düzenli beslenme ve uyku, hastalara ait eşyaların kullanılmaması ve yeterince dezenfekte edilmesi, hapşırma ve aksırma esnasında ağız ve burnun mendille kapatılması, kapatılamamış ise ellerin bol su ve sabunla yıkanması, odaların sık havalandırılması, özellikle çocuklara karşı öpme ve nefes temasının kesilmesi, emziren annelerin hastalıkları döneminde maske kullanmaları çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube