Daha yeşil daha yaşanabilir bir şehir oluşturacağız!

GÜLŞAH DÖNMEZ

AK Parti Antakya Belediye Başkan Aday Adayı Ş. Kudret Özbakış, şehrin muhtelif yerlerinde küçük ve büyük ölçekli açık yeşil alanlar, bölge parkları oluşturarak daha yeşil ve daha yaşanabilir bir şehir oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Özbakış, gazetemize yaptığı açıklamada, kentleşme süreci ile insanlar için bir yandan sosyal ve kültürel bazı yararları sunmakla beraber suni ve sağlıksız bir çevrede yaşama zorunluluğu oluşturulduğunu belirtti.

Hedeflerimiz ve projelerimiz arasında ‘Yeşil Antakya var’ diyen Özbakış, şöyle devam etti:

“Çevre politikalarında ki eksiklikler, sosyal ve ekonomik sorunlar, sürdürülebilir olmayan yapılaşmaya, arazinin yasal olmayan işgaline ve çevre koruma çalışmalarının aksamasına dolayısıyla yeşil alanların kaybına neden olmaktadır

Kentin sağlıklı bir mekân olabilmesinin temel koşullarından biri kuşkusuz kentteki yeşil alanların büyüklüğüdür. Türkiye kentleri için kentsel alanlarda kişi başına düşen yeşil alan değeri en az 10 m2, belediye ve mücavir alan sınırları dışında ise kişi başına en az 14 m2 olarak belirlenmiştir. Bunun yanında uygun ekolojik koşullarda yetişen bir ağaç yılda 10 insana yetecek kadar oksijen üretmektedir. 150 m2 yaprak yüzeyi olan bir ağaç, her yıl bir insana yetecek kadar oksijen üretmektedir. Görüldüğü üzere şehrimizde açık yeşil alanların önemi üzerinde çok ciddi durulması gereken kavramlardır. Özellikle yerel yönetimlerin yatay kentleşme uygulamalarını dikkate alarak planlı bir kentleşme ile şehrimizdeki yeşil alan oranının arttırılarak halkımızın refahı ve mutluluğu için sağlıklı bir yaşam çevresi oluşturulmalıdır.

Kentsel yeşil alanlar toplumsal alanda paylaşım ve aidiyet duygusunun da her birey için gelişimine olanak vermekle beraber insanların ruh ve beden sağlığı üzerinde de olumlu etkiler yaratmaktadır. Diğer yandan yeşil alanlar belki de toplumsal alanda paylaşımın en katıksız bir şekilde gerçekleştiği yerlerdir. Bu özellikleri nedeniyle, yeşil alanlar sosyal etkileşimin sağlanması ve geliştirilmesinde önemli katkı sağlamaktadır.

Bu sebeple önemle üzerinde duracağımız ve olmazsa olmaz bir etken olarak şehrimizin muhtelif yerlerinde küçük ve büyük ölçekli açık yeşil alanlar, bölge parkları oluşturarak daha yeşil ve daha yaşanabilir bir şehir oluşturmayı amaçlıyoruz.”

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube