Dedesinden öğrendiği teknik, geçim kaynağı oldu

AA

Hataylı Aytek Can Günaltay, dedesinden öğrendiği ve kamyon arkası yazılarıyla pekiştirdiği pentür tekniğiyle, ünlü firmaların mobilyalarını işleyerek hem unutulmak üzere olan bir uygulamayı yaşatıyor hem de geçimini sağlıyor.

Pentür tekniğinin son temsilcilerinden 64 yaşındaki Günaltay, pentürle ünlü firmaların mobilyalarına renk veriyor.

Fırça darbeleriyle değişik renk ve çeşitte çiçek motiflerinin mobilyalara işlendiği pentür tekniğini, küçük yaşlarda dedesi “Pentürcü Mehmet Efendi” olarak tanınan Emin Atahan’dan öğrenen Günaltay, kamyon arkası yazıları yazarak becerisini geliştirdi.

İstanbul’da mobilya sektöründe pentür uygulamaları yapan Günaltay, ancak bir süre mesleğine ara verdi. Günaltay, yaklaşık 2 yıl önce ise Hatay’a dönerek, kendisine ait eski Antakya evini atölye yaptı ve fırçasını yeniden eline aldı.

Atölyesinde ünlü mobilya firmalarının ürünlerine yaptığı motiflerle unutulmaya yüz tutan pentürü yaşatan Günaltay, bu tekniği gelecek nesillere aktarmak istiyor.

Günaltay, AA muhabirine, dedesinden öğrendiği teknikle genç yaşta mobilya sektöründe çalışmaya başladığını ve yüksek bir gelir elde ettiğini anlattı.

Dede yadigarı tekniği devam ettirmek istediğini belirten Günaltay, 7’den 70’e “Ben de yapabilirim” diyen herkesi atölyesine beklediğini söyledi.

Pentür yapımının maliyetli olmadığının altını çizen Günaltay, “Günümüzde de lüks mobilya sektörünün hepsinde pentür sanatını görürsünüz, mobilyaya bir kalite getiriyor. Kişiye kazancı da var.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube