Defne içme suyu ne oldu?

Defne ilçesinin 2048 yılına kadar içme suyunu karşılayacak projede ulaşılan noktanın aşamasını merak eden vatandaşlar 2019 yılına geçtiğimizi hatırlattı ve projenin bitiminin 2048 yılını bulmasından endişeli

GÜLŞAH DÖNMEZ

Defne ilçesinin 2048 yılına kadar içme suyunu karşılayacak projede ulaşılan noktanın aşamasını merak eden vatandaşlar 2019 yılına geçtiğimizi hatırlattı ve projenin bitiminin 2048 yılını bulmasından endişeli.

Konuya ilişkin görüşüne başvurduğumuz Defne ilçesinde yaşayan vatandaşlar ise söz konusu projenin yaşama geçecek olmasından dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti.

HATSU ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a Defne ilçesinin programa alınmasından ötürü teşekkür eden vatandaşlar, “Çalışma iyi. Defne ilçesinin yıllardır yaşadığı içme suyu sorunun çözecek cinsten. Ancak çalışmalar ne zaman bitecek? 2048 yılına kadar defne ilçesinin içme suyu sorunu çözülecek deniyor. Proje 2048 yılına kadar biter mi?” şeklinde esprili bir dil kullanarak yetkilileri uyardı.

Vatandaşlar açıklamalarına devamla; “Defne ilçesi bunu çoktan hak etti. Defne ilçesinin susuzluğu yeni bir şey değil. Başka Çekmece Mahallesi olmak üzere neredeyse diğer tüm yerleşim birimlerinde yıllardır susuzluk yaşanır. Bu soruna da bugüne kadar kimse çözüm üretmedi. Defne ve Defne halkı adeta ötekileştirildi. Geçte olsa bu proje için sevindik. Umarız ki uygulamasında sorunlar çıkmaz” temennisinde bulundular.

500 kilometre uzunluğunda olması beklenen projenin tamamı bilindiği üzere Japonya tarafından karşılanmıştı.

HATSU Genel Müdürlüğü tarafından daha önce yapılan açıklamalarda projenin hem Defne hem de Antakya ilçesini kapsayacağı öne sürülmüştü.

O açıklamada HATSU yetkilileri, Defne ve Antakya’da 500 kilometre uzunluğunda yeni su hatlarının bu yıl için de döşeneceğini duyurmuş ve her iki ilçede ikamet eden 550 bin nüfusun projeden faydalanacağını söylemişlerdi.

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın (JICA) Suriye’deki iç savaş nedeniyle göçten etkilenen kentlerin altyapı projelerinin desteklenmesi için 7 yılı geri ödemesiz, 18 yıl vadeli 125 milyon liralık dilimi onaylanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube