Diksiyon Eğitimi başladı

GÜLŞAH DÖNMEZ
Antakya Ticaret Borsası (ATB) ile Antakya Rotary Kulübü işbirliğiyle bu yıl da düzenlenen ‘Diksiyon ve Güzel Türkçe Eğitimi’ semineri başladı.
Açılış gününde gerçekleştirilen konuşmalarda söz alan ATB Başkanı Ali Celal Mursaloğlu, “Borsamızın çatısı altında toplumun her kesiminin rahatlıkla katılabildiği çok yararlı bir eğitim faaliyetinin dördüncü yılı başlıyor” dedi. Yönetim Kurulu ve meclis olarak özellikle eğitime yönelik projeleri her zaman takdirle karşıladıklarını dile getiren Mursaloğlu, “Tülin Erduran’ın Doğru ve Güzel Türkçe için Diksiyon Eğitimi Seminerlerine yıllardır gösterilen yoğun ilgi, bu etkinliğin nitelik ve niceliğini ortaya koymakta, toplumsal bir ihtiyacı tam anlamıyla karşıladığını kanıtlamaktadır.
Antakya Rotary Kulübü’nün katılımcılara saygınlık ve doğru iletişim gibi çok önemli değerleri kazandıracağına inandığımız son derece yararlı bir projeyi hizmete dönüştürmesine, ev sahipliği yaparak, vesile olmaktan büyük memnuniyet duymaktayız” sözlerini kullandı.
DİLE SAHİP ÇIKMAK ATA’MIZIN MİRASÇILARI OLARAK VAZİFEMİZDİR
Antakya Rotary Kulübü Dönem Başkanı Gülnaz Habip ise yaptığı konuşmada bu projenin ilk kez 2005-2006 döneminde uygulandığını hatırlattı ve dilin doğru kullanımının önemine vurgu yaptı. Habip, “Dilimize sahip çıkmakla, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasçıları olarak bize düşen görevlerden birini daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Uluslararası Rotary her dönem yeni bir temayı işler. Bu dönemin teması ‘İlham Kaynağı Olalım’ seminerler sona erdiğinde, sizleri aldığınız ilhamla çevrenize ışık saçan bireyler olarak görmeyi temenni ediyorum” dedi.
DİL ANCAK DOĞRU KONUŞARAK VE DOĞRU YAZILARAK YAŞATILABİLİR
Eğitim Koordinatörü Tülin Erduran, gün geçtikçe hem yabancı, hem de yanlış kullanılan sözcük ve kalıplar Türkçenin konuşma ve yazı diline akın ettiğine değindi ve dilin ancak, doğru konuşarak ve doğru yazılarak yaşatılabileceğinin altını çizdi. Erduran, “Bu seminerlerin amacı, duygu ve düşünceleri konuşma dilimizde üslûbuna uygun biçimde anlatabilmek için; ses uyumunu, söylenişi, jesti, mimiği, alınacak tavırları yerinde, doğru ve güzel kullanmanın ayrıntılarına ulaşmak. Türkçeyi Doğru, Güzel ve Etkili Konuşma Eğitimi’nin 13. yılındayız. Her dönem gücümü ‘Dil aşkı ve gönüllülük ruhu’ veriyor. Ayrıca, birey olarak yaşadığımız toprağa ait borcumuzu toplumsal sorumluluk taşıyarak ödemek gibi bir terazimiz de olmalı. Üstelik bu seminerleri vermekle mesleğimi hizmet amacıyla kullanma zevki yaşıyorum. Tek hedefim var: Katılımcıları bilgilerle donatıp on haftada konuşma becerilerini geliştirmek. Antakya Rotary Kulübü ve Antakya Ticaret Borsası’na bana bu fırsatı verdikleri için çok teşekkür ediyorum. Dil sevgisi ile yurt sevgisinin eşdeğer olduğunu Mustafa Kemal Atatürk bize önce Dil Devrimi ile daha sonra 12 Temmuz 1932’de Türk Dil Kurumu’nu dernek olarak kurarken öğretmişti” diye konuştu.
Türkçeyi Doğru, Güzel ve Etkili Konuşma Eğitimi’nin on hafta boyunca süreceği belirtilirken
30 saatlik eğitim süresince, doğru nefes alma uygulamaları, ses eğitimi ve Türkçe ses bilgisi (fonetik) gibi başlıkların işleneceği ifade edildi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube