Doç. Dr. Fatih Sakallı; ŞEHİR VE YAZAR

Bir şehir düşünün, içinde yaşıyorsunuz ve o şehri anlatıyorsunuz. Yazar ya da herhangi bir meslek grubunda olan bir birey de olabilirsiniz. Şehirler hep ilgimi çekmiştir. Her şehrin kendine ait bir tadı var. Kendine ait bir rengi var. Kendine ait bir kokusu var. Ankara’ya her gidişimde o kokuyu, o rengi hissederim. İzmir’e, İstanbul’a her gidişimde duyumsarım o gizemli havalarını… Her iki kentte deniz var ama İzmir’de bir başka kokar İstanbul’da bir başka kokar deniz. Ankara’dan Antakya’ya her gelişimde Ulukışla’da başlarım Akdeniz havasını solumaya, koklamaya. Duygularımızı farklı farklı uyandıran bir yapıları vardır kentlerin. Bir kent sizin için ne anlam ifade eder, yaşadığınız şehrin farklı bir kokusu var mıdır diğer şehirlerden başka başka?

***

1980 yılında Kütahya’da doğan, ilk ve orta öğrenimimi Ankara ve Kırıkkale’de tamamlayan, 1998 yılında Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumaya hak kazanan ve 2002 yılında iyi bir derece ile buradan mezun olan Doç. Dr. Fatih Sakallı’nın editörlüğünde farklı şehirlerde yaşayan yazarlarımızla röportajlar yapılmış. Elime ulaşan “Şehir ve Yazar” kitabından bahsetmeden önce değerli dostum, güzel insan Fatih Sakallı’nın yaşam hikayesinden bahsetmek istiyorum; 2003 yılında Gazi Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. Gazi Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı’nda başladığı yüksek lisans eğitimini, 2005 yılında, “Bilgi Mecmuası’nın Fikri ve Edebi Bakımdan Değerlendirilmesi” adlı tezini bitirerek bilim uzmanı oldu. Aynı yıl Gazi Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora programını kazandı. Kasım 2009’da Prof. Dr. Şerif Aktaş yönetiminde hazırladığı “Burhan Günel’in Romanlarında Yapı, Tema ve Anlatım” adlı doktora tezini savunarak doktor unvanını aldı. 2012 yılında Gazi Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne öğretim görevlisi olarak atandı. 17 Mart 2014 tarihinde Doçent oldu. Halen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’nda bu unvanda çalışmaktadır.

***

Doç. Dr. Fatih Sakallı’nın yirmi dört yazarla yaptığı röportajlar İlbilge Yayınları’ndan yayımlanmış.  “Şehir ve Yazar” röportajları 2016 yılında bir düşünce olarak belirmişti. Yaşayan hikayeci ve romancıların tespit edilen sorularla şehir hakkında ne düşündüğü amaçlanmış. Sorulan soruları da sizlerle paylaşmak istiyorum. Siz de bu sorulara cevap verebilir, bir şehrin sizde bıraktığı izleri kendinizce daha çok hissetmiş olacaksınız. *Şehir, mahalle, cadde, sokak ve ev gibi hafıza mekanları sizin için ne ifade etmektedir, geçmişten günümüze değerlendirir misiniz? * Kendinizi hangi şehre ait hissediyorsunuz? Ait olduğunuz şehri yeni baştan tasarlayacak olsanız, neleri değiştirirdiniz? *Geçmişteki şehirden günümüze neleri geri getirmek isterdiniz? *Eserlerinizdeki şehir mekânı ile kahramanlarınızın ruh hali arasında nasıl bir ilişki vardır? *Şehrin görüntüleri, sesleri, kokuları ve tatları eserlerinizde nasıl yer bulmaktadır? *Röportajımıza konu olan şehri ziyaret edeceklere bir “şehir notu” bırakacak olsanız neler yazardınız?

“Kent ve Şehir” kitabında röportajları okumaya başlamadan önce ön sözünde şu açıklamaları okumadan geçmeyelim lütfen. Profesörlük unvanını hak eden, ancak daha tebliğ edilmeyen Doç. Dr. Fatih Sakallı; “Şehir ve Yazar çalışmamızın amacı maddi değeri artmakla birlikte anlamını yitiren ve aynılaşan şehirlere edebiyat penceresinden bir bakıştır. Birçok disiplinin konusu olmakla birlikte şehir olgusu daha çok mekân, insan ve değişim bağlamında ele alınmıştır. “Yazar ve Şehir” ana başlığıyla yaptığımız röportajlarla yazarlarımızın doğduğu, bir dönem yaşadığı, memleket kabul ettiği yahut ikamet ettiği şehirler hakkında görüşlerini okuyucuya en yalın bir şekilde sunmayı amaçladık. Bilindiği üzere röportajlar edebi türler içinde kurmacanın ve estetik kaygının baskısı olmadan okuyucu ile yazarı baş başa bırakan bir türdür. Röportajlarda yazarlarımızın sosyal hayatla ilişkili olarak şehir, mahalle, cadde, sokak ve ev gibi mekânlara nasıl baktığı okuyucunun dikkatine sunulmuştur. Röportajlar vasıtasıyla yazarların şehir hakkındaki tanıklıkları veya eleştirilerini kayda geçirmiş olduk. Bu durum genel okuyucu kitlesinin merakını gidermeye ve edebiyat araştırmacılarının yazar hakkında yapacağı yorumlara da yardımcı olacağını düşünüyorum.”

***

“Aşkın ve Ateş’in Sözcüsü” usta yazar Burhan Günel rehberliğinde 14 Ekim 2011 tarihindeki Güneş Hepimiz İçin şiir kitabımın 2.baskısının Ankara’daki tanıtım etkinliğinde ilk olarak Fatih Sakallı dost ile el sıkışmış, rahmetli Burhan Günel Ağabey; Fatih Sakallı iyi bir dosttur.” demişti. Tanıştığımız o günden bu yana dostluğumuz devam eden Doç. Dr. Fatih Sakallı dostuma yeni çalışmalarında başarılar diliyorum.

“4. Burhan Günel Anma Günü ve Sempozyumu” etkinliği planladığım ilk günden itibaren büyük bir özveriyle, heyecanla yüreğini yüreğime katan Doç. Dr. Fatih Sakallı dostumu 7 Nisan 2016 tarihinde şehrimizde konuk etmiştik. Şimdi ben de sevgili dostuma birkaç soru sormak isterim. Antakya, Defne nasıl bir duygu bıraktı yüreğinizde? Buraya özgü farklı kokuları hatırlıyor musunuz? Antakya’yı diğer şehirlerden farklı kılan en önemli özellik nedir?

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube