DOĞAKA 10. yılını kutluyor

GÜLŞAH DÖNMEZ

DOĞAKA 10. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

DOĞAKA’dan gazetemize yapılan açıklamada, “DOĞAKA her yıl yapmakta olduğu analiz ve değerlendirmelere göre, Bölge’nin ihtiyaçlarına yönelik olarak Mali Destek Programları açıklamakta olup ilan edilen 18 program kapsamında şu ana kadar 1.684 adet proje başvurusu yapılmış ve 563 adet proje başarılı ilan edilmiştir.

Doğrudan Faaliyet Desteği, yerel ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak olan acil, kritik ve stratejik öneme sahip konularda analiz, araştırma, planlama, fizibilite ve modelleme çalışmalarına destek sağlayan bir program olup Kalkınma Ajansları arasında ilk defa Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından uygulanan program kapsamında TR63 Bölgesi’nde toplam 59 adet Proje desteklenmiş ve ilgili projelere yaklaşık 2,7 Milyon TL kaynak aktarılmıştır.

Şu ana kadar Teknik Destek Programları kapsamında, kurumların kritik noktalar için talep ettikleri danışmanlık hizmetleri ve eğitim faaliyetleri için 2,3 Milyon TL bütçeli, 511 adet proje hayata geçirilmiş olup Teknik Destek Programı ile desteklenen projeler kapsamında, kurumsal kapasite geliştirme, proje hazırlama, mesleki eğitim, stratejik plan hazırlama vb. konularda TR63 Bölgesi’nde 15.688 kişiye eğitim/danışmanlık hizmeti verilmiştir.

Güdümlü Proje Destekleri kapsamında; Kahramanmaraş Dondurma ÜR-GE ve Koordinasyon Merkezi,  Hatay İpek Sürdürülebilir Tekstil ve Moda Tasarım Merkezi, Kahramanmaraş Metal Mutfak Eşyası Test ve Mükemmeliyet Merkezi, Hatay Dericiliğin Geliştirilmesi-Kireçli Yarma Sistemi, Hatay YİKOB Mesleki Eğitim Merkezi,  Osmaniye Denetimli Serbestlik Hizmetleri Mesleki Eğitim Merkezi,  Kaynakçılık Eğitim Uygulama Merkezi, Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Araştırma ve Kontrol Merkezi projeleri örneklendirilebilecektir.

Sosyal Destek Programı (SODES), istihdam, sosyal bütünleşme, kültür, sanat ve spor alanlarında göç, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunların ve değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara kısa sürede karşılık vermeyi hedefleyen insan odaklı bir program olup Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı bu uygulamanın hayata geçirilmesi sürecinde 2011 yılında «Pilot Ajans» seçilen ve TR63 Bölgesinde 455 proje hayata geçirilerek, bölgeye yaklaşık 34 Milyon TL’lik destek sağlamıştır. SODES programı ile 455 proje kapsamında 855 adet oyun parkı, spor tesisi, kadın/genç/engelli merkezi, atölye vb. tesis bölgemize kazandırılmış olup düzenlenen 571 adet kursa 17.750 kişi katılım sağlamıştır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube