Doğan: Hatay yeni kayıtlara kapalı!

İstanbul Valiliğinin aldığı karar sonrasında hareket geçen diğer bir il Hatay oldu. Hatay Valisi Rahmi Doğan yeni Suriyelilerin Hatay’a kabul edilmediğini söyledi

VEYSEL SAVAŞ

Günde ortalama olarak 1000 Suriyelinin sınırı kaçak yollardan geçmeye çalışırken güvenlik güçleri tarafından yakalandığını ve yakalandıkları gibi kendi ülkelerine geri gönderildiklerini belirten Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay’da bu alanda yapılan farklı uygulamayı anlattı.

Rahmi Doğan Hatay’da diğer illerin aksine yakalanan Suriyelilerin Göç İdaresi veya Emniyet gibi birimlere sevk edilmeden kim olduklarına bakılmaksızın geri gönderildiğini hatırlatarak, Başta Suriyeliler olmak üzere bir süreden bu yana Hatay’a yeni yabancıların kesinlikle kabul edilmediğini söyledi.

İnsani yardımlar dışında sınırların kapatıldığını ve olağanüstü güvenlik önlemleri alarak geçişlerin engellendiğini belirten Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Bu alanda milim taviz vermiyoruz. Alınan tüm güvenlik önlemlerine rağmen sınırı bir şekilde geçenler oluyor. Bunların sayısı bir hayli az ama güvenlik güçlerimiz oluşturulan güvenlik noktalarında onları da yakalayarak sınır dışı ediyoruz” dedi.

Suriyelilerin kendi ülkelerine dönmeleri için gereken çabanın Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere Dışişleri Bakanlığı ve diğer ilgili birimlerin gösterildiğini belirten Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Suriye’de durumlar iyileştikçe Suriyeliler kendi ülkelerine dönecekler. Burada Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin niyeti bu şekildedir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube