Dönmez: Hatay ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ düşüncesinin eseridir

BÜLENT KAVUK

Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, Büyük Önder Atatürk’ün 1937 yılında “Bu benim şahsi meselemdir” dediği, sağlığında sonucunu göremediği, ancak Anavatan’a katılma sürecinin her aşamasında başında bizzat bulunduğunu, politikasını bizzat yürüttüğü ve büyük ülküsü olan Hatay meselesinin barış içinde siyasi zaferle Anavatana katılışının 80. yılının kutlu olmasını diledi.

Dönmez, gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olan, sekiz bin yıllık geçmişiyle pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ve bu medeniyetlerin izlerini hala bağrında taşıyan Hatay bundan 80 yıl önce Anavatan’a katılma kararı almıştır. Çağdaş bir devlet kurma ve çağdaş uygarlıklarla bütünleşme yolunda başlayan Kurtuluş mücadelesinin son halkası olan Hatay’ın Anavatan’a katılması, “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” düşüncesinin bir eseridir.

Hatay Anavatan’a katıldığı günden bu yana tüm renklerin, çok kültürlülüğün, farklı inançların barış içinde bir arada yaşadığı ve birbirine sahip çıktığı bir kent olarak yaşamış ve yaşamaya devam edecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube