Düğün-Nişan yapacakların dikkatine!

ALİ ATASOY

Düğün ve nişan törenleri başta olmak üzere asker uğurlama gibi etkinliklerde havaya ateş açılmasını 2018 yılı başlarında devreye konulan bir genelge ile yasaklanan Hatay Valiliği bu alanda memnuniyet yaratmıştı.

Hatırlanacağı üzere Hatay valiliğinden yapılan açıklamada, düğün ve nişan törenlerinde havaya ateş açılması nedeniyle üzücü olayların meydana geldiğine dikkat çekilmiş ve vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla alınan önlemlerle yer verilmişti.

2018 yılında alınan karar sonrası yaşama geçen genelgenin bu yılda hız kesmeden uygulandığı bildirildi.

Uygulanacak maddeler ise şöyle sıralanıyor:

HANGİ ÖNLEMLER?

Düğün, sünnet düğünü, açık hava konseri ve benzeri organizasyonların düzenlenebilmesi için organizasyon saatinden en az 48 saat önce ilçe kaymakamlıklarına veya polis ve jandarma birimlerine yazılı bildirimde bulunulacaktır.

Mahalle ve sokak gibi açık alanlarda yapılacak organizasyonlarda, giriş ve çıkışların kontrollü olması için fiili ehliyete sahip ve 18 yaşını doldurmuş en az üç kişi, düğün sorumlusu olarak program saatinden 48 saat önce ilgili güvenlik birimine yazılı olarak bildirilecektir.

Organizasyon sahiplerine izin verilirken organizasyonda, yanıcı ve patlayıcı madde ile silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin taahhütname alınacaktır.

Açık alanlarda yapılan organizasyonlarda,  organizasyon alanının etrafı gerektiğinde ilgili güvenlik biriminin talebi üzerine organizasyon sahiplerince bariyerle çevrilecektir.

Kapalı salonlarda ve otellerde yapılacak düğünlerde, düğüne katılanlar görevli özel güvenlik personeli tarafından aranacaktır.

Düğün nişan ve benzeri törenlerin yapıldığı kapalı salon, otel ve benzeri iş yerlerinde özel güvenlik personeli çalıştırılması zorunludur.

Bu tip organizasyonlarda davetli olarak bile bulunan kolluk görevlileri ihbar, tutanak altına almak ve müdahale yükümlülüklerini yerine getirmedikleri takdirde haklarında soruşturma açılacaktır.

Muhtarlar bölgelerinde bu durumun olduğunu öğrendiklerinde kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getireceklerdir.

Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda farkındalık oluşturmak amacıyla 50×70 cm ebadında havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik hazırlanan ekteki afiş örnekleri temin edilerek tüm katılımcıların görebileceği şeklide organizasyon alanlarına asılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube