Dünyanın en istilacı bitkilerinden biri

SABAHATTİN ATASOY

İki haftayı aşkın bir süredir Asi Nehri’ni istila eden ve her geçen gün yayılma alanı genişleyen su sümbüllerine neden müdahale edilmediği merak ediliyor. Dünyadaki en güçlü istilacı bitkilerden biri olarak bilinen su sümbülünün ciddi bir tehdit olduğunu belirten uzmanlar su sümbülü ile mücadele yönetmelerini de dile getirmeyi ihmal etmiyorlar.

Nisan ayında, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay Ziraat Mühendisleri Odası ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin (MKÜ) iş birliğiyle Asi Nehri’nde boy göstermeye başlayan zararlı bitkiler hakkında “Su sümbülü ve canavar otu” konulu bir konferans düzenlenmişti.

MKÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Üremiş, söz konusu konferansta, Asi Nehri’ni istila eden su sümbülünün bölge için ciddi bir tehdit olduğunu vurgulamıştı.

Prof. Dr. İlhan Üremiş, “Başlangıçta sadece Asi Nehri’nde bulunan bitki, günümüzde Asi’nin denize döküldüğü yere kadar hemen her yerde görülmektedir. Su sümbülü, su taşımacılığını, balıkçılığı, bitkisel üretimi dolayısıyla çevreyi etkiler. Ayrıca hidroelektrik santraller, göçmen kuşlar ve turizm için önemli bir tehdittir” diyerek sorunun büyüklüğüne dikkat çekmişti. Prof. Dr. Üremiş, kimyasal ve biyolojik mücadelenin yanı sıra, su sümbüllerinin elle veya teknelerle toplanarak da temizlenebileceğine dikkat çekmişti.

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşleri (DSİ) Hatay İl Müdürlüğü’nün mevcut sorunun çözümüne ilişkin ne tür bir yöntem uygulayacakları merak konusu oldu.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube