Dünyanın en pahalı havaalanı HATAY HAVAALANI!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Hatay’da son yağışlarla birlikte, 1950-70 yılları arasında tarımsal alan kazanmak, sıtmayla mücadele ve ovasındaki tarım arazilerini taşkınlardan korumak amacıyla kurutulan Amik gölü kısmen de olsa yeniden oluştu.

Kurutulan Amik Gölünün havzasında geniş bir alanda biriken yağmur suları, Paşa Köy civarında birçok ev ile ekili alanı sular altında bıraktı. Vatandaş buğday ekinlerinin, evlerinin sular altında kalmasından dolayı mağdur.

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, Amik ovasında kurutulan gölün havzası olan, Paşa Köyü civarında şu an 7-8 bin dönümlük alan su tutmuş halde, kurutma kanalları sağlı sollu olduğu gibi sular altında kaldığını söyledi.

Amik gölünün kurutulmadan önce kış aylarında yaklaşık 400 dönem alanı kapladığını hatırlatan Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç “Kırıkhan Antakya Reyhanlı üçgeninin ortası olduğu gibi gölalanı geçiyordu. Kurutulan ve tarıma açılan ovanın bu bölgede ekili alanlar da son yağmurlarla sular altında kalmış. Zamanında devlet vatandaş el ele verip, Amik gölü kurutuldu. Kurutulan göl havzası içerisine evler kuruldu, bugün ova da kurulan evlerin durumu ortada. Evler en az yarım metre sular altında, Allahtan vatandaşın çok mağdur olacağı bir zayiat yok” dedi.

HATAY HAVAALANI KURUTULAN GÖLÜN EN DERİN YERİNE KURULDU

Havaalanının şu an gölün en derin yerinde kurulduğunu, büyüklüğü ve kapasitesiyle orantılandığında dünyanın en pahalı havaalanına Hataylıların sahip olduğunu savunan Abdullah Öğünç “Yağışlarla birlikte göle dönen ovanın bu bölümünde havaalanı bir ada gibi duruyor. Zemininin 6 metre doldurulduğunu hatırlıyorum. Kapasitesi harcanan para ortada, buraya harcanan parayla Hatay’da farklı bir noktaya inanın bundan daha konforlu, işlevsel ve daha geniş kapasiteli havaalanı çok rahat bir şekilde yapılabilirdi. Bu yağılardan sonra yine su alacak, zaten birkaç gün önce çatıda sızmalar başlamıştı. Yağmurların devam etmesi halinde, alınan önlemler, tedbirler ne derece etkili olur, insanoğlu doğanın karşısında ne kadar direnebilir birlikte göreceğiz” diye konuştu.

Henüz ilk yağışlar olduğuna dikkat çeken Abdullah Öğünç, bundan sonraki yağışlarda buradaki sorunun giderek artabileceğini, bu sorunların giderilmesine yönelik önerilerinin de bulunduğunu vurgulayarak “Amik gölü kurutulduktan sonra aynı bir şarkının nakaratı gibi, buradaki insanların sorunu yazın susuzluk, kışın su altında kalmaları, bu sorunun girdirilmesi basit. Yeter ki gelip bizden fikir alsınlar. Siyasi iradeyle Amik gölü aynasında oluşturulacak, model bir gölle bütün bu taşkınlar önlenebilir, buradaki vatandaşlar yaşantılarına daha sağlıklı devam edebilirler” şeklinde konuştu.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube