Duygusal açlık fazla kiloların nedeni olabilir!

Sinirli, kaygılı, stresli zamanlarda yemeğe mi saldırıyorsunuz? Aç olmasanız da yemek yeme ihtiyacı mı duyuyorsunuz?

Cevabınız evet ise bunun sebebi duygusal açlık olabilir.!

Günümüzde beslenme kavramı, kişinin karnını doyurmasından öte tanımlara kavuşmuştur. Aç olunmadığı halde elimizin yemeğe gidiyor olmasının cevabını duygusal açıklarımız veriyor.

Duygusal yeme, kişinin duygusal tepkilerini kontrol etmek amacıyla başvurulan bir çözümdür. Zamanla kişilerin buldukları bu çözüm obezite ve beraberinde birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Aslında bizleri bu zamanlarda yemeğe iten duygunun temeli çocukken ağladığımızda elimize tutuşturulan şekerlemelerden esas almıyor mu?

Akıllı durursan sana dondurma alacam sözünü hatırlıyor musunuz?

Ne zaman ki yiyeceklere ödül veya ceza gözüyle bakmayı bırakırsak o zaman benliğimizde duygusal açlık kavramını bastırmış oluruz.

Kendinize sorular sorarak farkındalığınızı artırmaya çalışın.

1.) Aç olmasam bile, çevremdekiler yemek yiyor diye yemek yiyor muyum?

2.) Yalnız veya depresyondayken kendinizi buzdolabının önünde buluyor musunuz?

3.) Çocuklarınızın veya çevrenizdekilerin tabanlarında kalan yemekleri doymuş olmanıza rağmen tüketiyor musunuz?

Bu sorulardan herhangi birine verdiğiniz evet cevabı gereksiniminizden fazla yiyecek tüketiyor olduğunuzu gösterir.

Nasıl engelleyebiliriz?

1.) Kendinize hobi edinin. Spora veya kendinizi mutlu ettirecek bir hobi edinmeniz duygusal boşluklarınızı kapatmanızı ve ruh sağlığınızı da iyileştirmenizi sağlayacaktır.

2.) Kendinizi aç olmasanız dahi buzdolabının önünde bulduğunuz zaman buzdolabının üstünde not kağıdı bulundurun ve duygu durumunuzu not edin. Böylelikle kendi farkındalığınız artacaktır.

3.) Dengeli ve sağlıklı beslenme eğitimini almanız gereklidir. Dengesiz ve yetersiz beslenme sonucu serotonin denilen vücudumuzun duygu durum ve davranışlarından sorumlu olan kimyasal habercinin eksikliği görülür. Serotonin eksikliği mutluluk hormonu olarak ta bilinip, kırmızı et, fındık, badem gibi besinlerdeki triptofan aminoasidinden üretilir.

Eksikliğini gidermek için en iyi yol düzenli ve dengeli beslenme, egzersiz, düzenli yoga sonucu doğal yollarla beynimiz tarafından üretilir ve duygu durum değişimlerinde saldırgan tutumunuz azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube