“Eklin Şerbin Mişşiğil Herbin”

HABER MERKEZİ

Gençlerden oluşan Mesreh El Hırri Tiyatro ekibi, HRT Akdeniz’de yeni bir oyunla izleyicilerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

7 Aralık Cuma günü ‘Eklin Şerbin Mişşiğıl Herbin’ oyunu ile tiyatroseverlerle HRT’de buluşacaklarını kaydeden Ümit Yoğun, oyun hakkında şu bilgileri verdi:

“Yaşadığımız dünyada, entelektüel yaratıcılığı mümkün kılan koşulların giderek genişleyen bir biçimde yok oluşunun farkına varmak gerekir.  Bu durum da sadece sanat ürününün yok olmasına değil sanatçı kişiliğin de kötüye gitmesine neden olacaktır.

Ne yazıktır ki sanatın alınıp-satıldığı, metalaştırıldığı bir çürümenin orta yerinde popüler kültüre dair tüm negatif öngörülerin gerçekleştiği, “realite şovlar”dan her gün yeni “yıldız”lar devşirildiği, kopyanın kopyasının “sanat” diye pazarlandığı, kapitalist kültür endüstrisinin her şeyi biçimlendirdiği ve hatta Amerikalı “pop art efsanesi” Andy Warhol’un bile sanatçı ilan edildiği bir cinnetin orta yerindeyiz.

Burjuva sanatının en belirgin yanı, sanatı toplumsal gelişmelerden, siyasetten ayrı tutmak, sadece “estetik” bir metaya dönüştürmek istemesidir. Doğal olarak burjuvazi tiyatroya da bu gözle bakacaktır.

Tiyatroya yalnızca eğlendirici bir sanat olarak bakmak ve halktan, onun gerçeklerinden uzak biçimsel arayışlara yönelmek onu burjuvazinin çıkarlarıyla buluşturacaktır. Tabii ki tiyatroda eğlendirici bir yan olabilir. Ancak bu da toplumsal gelişime hizmet eden bir tarzda biçimlendirilmelidir.

Tiyatroyu ele alırken, öncelikli sorunumuz, halkın kültürel gelişimi ve eğitimi açısından tiyatroyu nereye oturtacağımızdır, tiyatro, hemen tüm sanatlar gibi, halkın kültürel eğitimi açısından bir araçtır ve bugün biz ne yazık ki ondan yeterince yararlanamıyoruz.  İşte bu noktadan hareketle halkın kültürel eğilimini kendi ana dilleri ile ve verilenle yetinmeyerek yarını imgeleme dünyası içinde yeniden kuran tiyatro ekibi Mesreh El Hırri yeni bir konseptle karşınızda…

Popüler kültürü yeren bunu yaparken de aynı zamanda yaşadığı toplumun kültürel değerlerini öne çıkaran EKLİN ŞERBIN MİŞŞİĞIL HERBIN adlı komedi ile karşınızda.

Yönetmenliğini Ahmet Mansuroğlu’nun üstlendiği komedi programının, oyuncularının tamamı Mesreh El Hırri ekibinden oluşuyor.. yıllardır birçok projeye imza atan tiyatro ekibi yine yerel halkın kendini bulabileceği, eğlenirken düşüneceği, tarihi ve sistemi sorgulayacağı bu programda iddialı. ilk bölümü 07.12.2018 Cuma Akşamı saat 21.30 HRT Akdeniz Televizyonunda izleyicisi ile buluşacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube