Ekmeği bırak, doğalgaza elektriğe bak!

SABAHATTİN ATASOY

Son 1-2 ayda katlanarak artan maliyetler nedeniyle sıkıntılı bir dönemden geçen fırıncı esnafı, iki hafta önce Hatay Fırıncılar Odası tarafından alınan kararla beraber 1 liradan sattıkları ekmeğin fiyatına yüzde 25’lik bir zam yapmışlardı. 1 lira 25 kuruş olan ekmeğin fiyatının yeniden 1 liraya çekilebileceğini aktaran fırıncı esnafı, yapılan yüzde 25’lik zammın geri çekilmesi için baskı altına alınacaklarına dönük bir duyum aldıklarını dile getirdiler. Maliyetlerin yüzde yüzü aşan oranlarda zamlandığına dikkat çeken fırıncı esnafı, hayatın diğer alanlarına yağmur gibi yağdırılan zamları hatırlatarak, ekmeğe olması gerekenden çok daha düşük bir zam yapıldığını ve bunun bile çok görüldüğünü belirttiler. Artan maliyetlere ilişkin gazetemize bilgi veren fırıncı esnafı, “Bir çuval un 60 liradan 115 liraya yükseldi. Poşetin kolisi 1 ay önce 120 liraydı. Şimdi 260 lira. 100 kilogramlık kâğıt 200 liradan 600 liraya fırladı. Bu şartlar altında yapılan zam sadece yüzde 25. Ekmek başına 25 kuruş yapıyor. Zam gelmeyen hiçbir şey kalmadı. Ama nedense en çok ekmek konuşuldu. Denetleme yapılacaksa, zamlara müdahale edilecekse un fiyatlarına, kâğıt fiyatlarına bir el atılsın” diyerek düşüncelerini paylaştılar.

CAMBAZLIĞI BIRAKIN!

Vatandaşlar ise ekmeğe gelen zamdan çok başta elektrik ve doğalgaz olmak üzere bütçelerini yerle bir edecek zamların geri çekilmesini istiyorlar. “Mutfaktan temizliğe, akaryakıttan elektriğe kadar hayatın her alanına yağmur gibi yağan zamlar dururken ekmek fiyatıyla uğraşılması bize samimi gelmiyor. Kimse cambazlık yapmasın. Vatandaşı düşünen varsa, elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarını düşürsün. Fırsatçılık yapanları denetlensin” diyen vatandaşlar fırıncı esnafının yaptığı yüzde 25’lik zammın bir zorunluluk olduğunu savundular.

FIRINLARDA İSTİHDAM AZALIYOR!

Girdi maliyetlerinde yüzde yüzü de aşan artış nedeniyle yaşanan sıkıntının az konuşulan bir diğer ayağı ise fırınlarda çalışan kişi sayısının azalması. Son zamlardan sonra fırınlarda istihdam edilen kişi sayısının arttığına dikkat çeken esnaf, “Hemen her fırında ya işten çıkarılan personel ya da işten çıkarılmak üzere olan personel var. İşsizliğin bu kadar yüksek olduğu bir ortamda, bu işsizler ordusuna yeni insanların katıldığını görmek çok üzücü” değerlendirmesinde bulundular.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube