En Güvenli Yer Evimiz..

Aralık ayında Çin’in Hubei eyaleti Wuhan şehrinde başladıktan çok kısa bir süre sonra küresel bir salgın halini alan corona virüsü ile ilgili birçok iddia ortaya atıldı. Ülkemizde de kısa bir süre önce Covid-19 virüsünün varlığı açıklandı ve çeşitli önlemler hızlıca alınmaya başlandı. Birçok kişi hâlâ durumun ciddiyetini anlamış değil bence. Okullar tatil edildi ama AVM’ler açık. Önlem almak şart… Sadece bu aralar değil. Yaşamımız boyunca virüsleri içimize ve sevdiklerimize taşımamak için ellerimizi yıkamalı ve hijyene dikkat etmeliyiz.

***

Corona virüsü nedeniyle çekirdek aile yirmi dört saat bir arada. Geçmişte olduğu gibi… Tabi bu birlikteliği bozanlar çıkıyor. Çatışıyorsunuz zaman zaman çocuklarınızla da. Ama tekrar hatırlatmak isterim ki, kesinlikle durumun ciddiyetini kavramak gerek. İtalya’dan daha çok gelişmiş değiliz. Ülkemizde yayılma hızı çok daha fazla olur. Zeki bir toplumuz, o halde birlik ve beraberlik ruhu ile birçok zorlukları geride bıraktığımız gibi bu illetten de başarıyla kurtulmalıyız. O halde bıkmadan usanmadan çocuklarımıza, sevdiklerimize kalabalıklardan uzak kalmamız gerektiğini anlatmak gerek.

***

Corona virüsü tatili nedeniyle ne kadar çok yorgun olduğumu daha çok anladım. Kaç gündür bol uyku uyuyorum, çay-kahvemi koşturma yapmadan sindire sindire içiyorum. Eşim ve çocuklarımla bol bol zaman geçiriyorum. Bundan daha güzel bir şey var mı? Televizyon izledim demeyeceğim, çünkü televizyonsuz hayat bol kitap okumak ve müzik dinlemek için şart. Sosyal medyada da fazla dolaşmayın derim. Çünkü kafa karıştırıcı. Yalan yanlış haberlerle tedirgin olmanızı sağlayabilir. Evde olduğunuz bu zamanı güzel değerlendirin. Yattığınız odayı, çalışma odanızı, salonunuzu yeniden düzenleyin. Belki yıllardır dokunmadığınız çekmecenizde bir fotoğraf bile sizi çok eski anlara götürecek, bugünlerde nefes aldığınıza mutlu olacaksınız.

***

Çin’de ortaya çıktıktan sonra İtalya ve İran başta olmak üzere birçok ülkede panik yaratan corona virüsünde ölüm ve vaka sayısı artıyor. Şu ana kadar elde edilen veriler ışığında Covid-19, sıcak ve nemli havaların olduğu bütün ortamlarda yayılabiliyor. Tek yapmamız gereken kalabalık ortamlardan uzak kalmak, ellerimizi bol bol sabunlu su ile yıkamak. Evinizde kalın, kendinizi koruyun, ailenizi koruyun. Şehrinizi koruyun, ülkenizi koruyun, insanları koruyun… En güvenli yer EVİ’nizdir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube