Eryılmaz, ‘Meryem Ana Yortusu’ kutlamalarına katıldı

ÖZKAN BAKKAYLI

Samandağ’da da Vakıflı Mahallesi’nde ‘Meryem Ana Yortusu ve Üzüm Bayramı’ kutlandı.

Meryem Ana Kilisesi’nde Hatay Ermeni Kiliseleri din görevlisi Avedis Tabaşyan’ın yönettiği ayinde ilahiler okundu ve dualar edildi.

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz yapılan ayine katıldı. Ayinin ardından bahçede katılımcılara üzüm ve geleneksel yemek ‘Hrisi’ dağıtıldı.

Tabaşyan, yaptığı konuşmada her yıl olduğu gibi bu yıl da Meryem Ana’nın göğe yükselişini kutladıklarını ifade ederek yurt içi ve yurt dışından ilçeye özel misafirlerin geldiğini belirtti. Tabaşyan, “Her sene yaşadığımız o güzel halay, o güzel eğlence, mutluluk bu sene Alevi kardeşlerimizin, Alevi komşularımızın Gadir-i Hum Bayramlarıyla bütünleşti. Sanırım dün geceden bugüne herkes Samandağ’dan bayram coşkusunu bütün dünyaya örnek olarak gösterdi. Dünyada barış nidaları atılırken, burada nida değil yaşanan bir gerçeği ortaya koydu” dedi.

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz yaptığı açıklamada; “Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan ilçemize bağlı Vakıflı Mahallemizde, ‘Meryem Ana Yortusu’ bayramı kapsamında düzenlenen ayine katıldık ve Ermeni vatandaşlarımızla bayramlaştık. Bu özelliğiyle ilçemiz Türkiye’nin örnek ilçesi konumundadır. Bu vesileyle Tüm Ermeni vatandaşlarımızın Meryem Ana Yortusu Bayramını tüm kalbimle kutluyor. Barış ve kardeşliğimizin daim olmasını diliyorum.” dedi.

Vakıflı Mahallesi Muhtarı Berç Kartun da Meryem Ana Yortusu’nu her yıl olduğu gibi bu yıl da en içten duygularla kutladıklarını belirtti.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube