Esas sorun; insanların hayvanları rahatsız etmesi!

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Sorumlusu Veteriner Hekim Ömer Çağın Avcı;

METİN DİNGİL

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, il genelinde bakıma muhtaç tüm hayvanlar türlerine ev sahipliği yapıyor.

Merkeze gelen hayvanların her türlü kontrol ve aşısını yaptıklarını belirten merkez sorumlusu Veteriner Hekim Ömer Çağın Avcı, “Genelde bizim yaptığımız iş sokaktaki başıboş hayvanları toplamak, ardından buraya getirip işaretleme dediğimiz bir yöntemle sürece tabi tutuyoruz. İşaretleme yöntemi birkaç alt yöntemden oluşuyor. Küpeleme, mikroçiplendirme, kimliklendirme, aşılama ve iç dış parazit uygulamalarından oluşuyor. Onun dışında son aşamada ise kısırlaştırma operasyonu yapıyoruz. Bu sayede üremeleri kontrol altına alıyoruz ve sokaktaki hayvan sayısını kontrol edebiliyoruz. Kedi ve köpekler çok hızlı üreyen hayvanlar olduğu için bu üreme işini kontrol altına almak çok zor” dedi.

Sokak hayvanları konusunda sorunun asıl noktasını insanların hayvanlara yaklaşımının oluşturduğunu belirten Avcı, insanların hayvanlara zarar vermediği sürece hayvanların insanlara dokunmadığını söyledi.

Bu konuda vatandaşları duyarlı olmaya davet eden Avcı, “Bizim temel sorunumuz insanların hayvanları rahatsız etmesi. Sonuçta sokak hayvanları insanlara zarar vermeyen canlılar. Genelde tahrik sonucunda birtakım olumsuz davranışlar neticesinde zaman zaman saldırma vakaları yaşıyoruz. Biz bu gibi vakalara anında müdahale ediyoruz. Vatandaşlardan bu konuda duyarlılık bekliyoruz. Sadece belediye ekiplerinin giderek ihbarı değerlendirmesi olarak değil de, vatandaşların bu konuda bilinçlenmesi, en azından temel bilgilere sahip olması çok önemli” diye konuştu.

Merkeze gelen hayvanlara her türlü cerrahi müdahaleyi yapabildiklerini, bu sayede birçok hayvanın canını kurtardıklarını belirten Avcı, görevli ekipleriyle birlikte merkezin tüm işlemlerini başarıyla yürüttüklerini kaydetti.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube