Esmer: Kurumların etkinliği azalmaya başladı!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Esmer endüstri 4.0’ların konuşulduğu bugün liman teknolojisini Türkiye’nin kendi üretmesi gerektiğini söyledi.

Esmer, ayrıca Türk limanlarından 2017 yılında 471 milyon ton elleçlendiğini, Konteyner taşımacılığında 10 milyon TEU’nun 7,5 milyon TEU’su kendi yükleri olduğunu vurguladı.

İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi ile birlikte “Dünyada ve Türkiye’de liman teknolojileri “Konulu konferans düzenledi. Barbaros Hayrettin Konferans salonunda düzenlenen konferansa, İSTE rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurlu Başkanı Kemal Kutlu, Limanın temsilcileri ve öğrenciler ile davetliler katıldı.

Dünya’da 2008 e kadar hep korumacılık politikaları küreselleşme çerçevesinde yürüdüğüne dikkat çeken Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Soner Esmer, “Her şey küresel dünya içindi küresel dünyayı temsil eden kurumlar vardı. Bu kurumların etkinliği bugün azalmaya başladı. Onun yerine ikili anlaşmalar dönemi başladı. Devlet başkanları düzeyinde ikili anlaşmalarla yürümeye başladı işler. Ülkeler ikili anlaşmalar dönemine girmiş durumda. Bu projenin en büyük temsilcisi bir kuşak bir yol projesi. Bu gün uluslararası firmalarla birlikte 103 rakama ulaşmış durumda. İşin boyutu çok büyümüş durumda son 15 yılda 5 trilyon dolarlık hacim ulaştı, toplamı 17 trilyon dolar. Çok ciddi bir potansiyel bizde bunun içindeyiz” diye konuştu.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube