Evlilikleri sağlıklı sürdürebilmek

Evliliği ayakta tutacak değerli mevzulardan bahsedeceğim;

Siz evlendiniz ve yeni bir sistem kurdunuz. Evlendikten sonra birinci önceliğiniz eşiniz ve çocuğunuzdur. Anne, baba ve diğer akrabalarınız ile arkadaş ve dost çevreniz daha sonra gelir. Diğer unsurlar eş ve çocuğunuzun yerini almaya başladığı anda çatışma ve huzursuzluk kaçınılmazdır. Evlilik iki ayrı hayattan, bireylerin özerkliğini koruyarak tek bir hayat oluşturabilmektir. Artık yaşamınızın odak noktası kendi evliliğiniz, kendi yuvanızdır.

Sağlıklı iletişimde biliyoruz ki emir ve gözdağı vermek sağlıksız yapılardır. Birbirinize karşı emir cümlesi kullanmayın. Unutmayın ki tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.

Asla yargılayıcı ve suçlayıcı olmayın demeyeceğim. Sadece daha az yargılayıcı ve suçlayıcı olun. Bu durumlarda önce dingin şekilde iç dünyanıza dönün. Önce kendinizi yargılayıp sonra bir karar verin. Eşiniz sinirliyken üstüne gitmeyin, sakin kalmaya çalışın. İki sinirli ve öfkeli insan ateşle barut gibidir. Soru sorun ama sorgulamayın. Önemli olan suçluyu bulmak değil, çözüme ulaşmaktır. Başarısızlıkları birbirinizin yüzüne vurmayın.

Çiftin sorumlulukları ve görevleri beraber taşıması gerekir. Mutlu bir evlilikte rollerin ve sorumlulukların paylaşımı çok önemlidir. Roller ev işlerinin paylaşımı, çocukların bakımı, ekonomik meselelerde karar verme, izin ve tatil günlerinde ne yapılacağı gibi her konuda olabilir. Geleneksel, ataerkil ilişkilerde rol dağılımı farklı, eşitlikçi modern ilişkilerde farklı olabilir. Önemli olan karşılıklı kabul ve memnuniyettir. Baskın rolün eşit dağıtılması huzur ve mutluluğu arttırır.

İletişim ve karşılıklı anlayışa özen gösterin. Göz iletişiminden kaçınarak yapılan bir konuşma iletişim değildir. Sırlarınızı birbirinizle paylaşın. Cinsellik, ekonomi, çocukların yetiştirilmesi, gezi planları, arkadaşlarla görüşme vs. her konuda sık sık duygu ve düşünce alışverişinde bulunun. Konuşurken birbirinizi iğnelemeyin. Eşinizi asla aşağılamayın. Kendinizin de yanılabileceğini unutmayarak, söylediğiniz her şeyi eşinizin doğru kabul etmesini beklemeyin.

Kıyaslamanın zararlarını anlatmaya gerek var mı? Eşinizi asla ve asla başkalarının eşleri ile kıyaslamayın. Kıyaslanma özellikle erkeklerde çok kırıcı olabilir ve ruhunda derin yaralar açabilir. Eşinizi kıyaslamayın, olumlu yönlerini takdir edin.

Birbirinizin özeline girmeyin ve saygı gösterin. Asla yalan söylemeyin. Başkalarının yanında tartışmayın.

Birbirinizle ilgili güzel ve olumlu ifadeler kullanın, sevdiğinizi, beğendiğinizi sık sık ifade ederek egolarınızı tatmin edin.

Sık sık birbirinize sarılın, dokunun, öpüşün. Cinselliği konuşmaktan kaçınmayın. Seksi asla ceza olarak kullanmayın.

Eşinizi değiştirmeye çalışıp kendinize uydurmaya zorlamayın. Beraber dönüşün, birlikte şekillenin. Eşinizin iyi taraflarını ön plana çıkarın. Evlilik karşı safların mücadelesi değildir. Karşılıklı fedakârlık şarttır. Karşılık beklemeden vermeyi öğrenin. Alttan almak yenilgi değildir. Bağışlamayı öğrenin, bağışlayıcı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube