Fırsat-fırsatçılık!

Fırsat: Uygun zamanı bekleyerek yarar sağlayacağını düşündüğümüz en uygun durum ahlak kurallarını hiçe sayan düşünceye dayanmayan menfaat dünyasına ise fırsatçılık denir.

Laf arasında bazen olası bir durumda ‘fırsat bu fırsat’ dediğimiz oluyor çoğu zaman ‘işte şimdi tam zamanı’ diyoruz ele geçen fırsatı yakalamaktır bu…

Bir nevi şanstır..

Fırsatlar her zaman yaratılamaz tesadüf eseri menfaat sağlayacağımız bir durumun içinde kendimizi bulabiliriz.

Ama bulunduğumuz her yerde her koşulda her durumda menfaat sağlamayı ilke haline getirirsek bunun adı fırsattan çok fırsatçılık oluyor.

Fırsatlar bir nevi insanın kişiliğini ortaya çıkarmasına yardımcı oluyor örneğin kişinin eline kötülük yapma fırsatı geçmemiş ise rengini bilemeyiz ta ki fırsatlar rengini belli edene kadar.

Fırsatçı insanı diğer insanlardan ayıran özelliği mahalle diliyle beleşçidir, bencildir, yardım etmekten çok yardım bekler, çıkarcıdır, zayıf noktalardan vurmayı bekler, gemisini yürüten kaptandır.

Çevrenize baktığınız zaman bu karakterde ki insanları göreceksiniz ve böyle insanlar kendi kişiliksizliklerini görmezler karşı tarafa giydirirler.

Yaptıkları marifetmiş gibi övünürler.

Kendilerini ön plana atmak için karşı tarafı ezmekten çekinmezler. Bunu yaparken de iyilik yaparcasına göğüslerini kabartırlar.

Zeki olduklarını düşünürler karşı tarafı hem maddi hem manevi olarak sömürürler.

Böyle insanlar menfaatinin dokunduğu anda sevgi besler menfaat duygusu bitiği anda ilişkisi biter.

Sizi çıkarlarına ulaşmak için araç olarak gören insanlara fırsat vermemeniz dileği ile..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube