Gazeteciler kendi sorunlarını tartıştı

HABER MERKEZİ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri, Hatay ve İskenderun’daki üyeler, gazeteciler ve meslek örgütleriyle bir dizi görüşme yaptı. Görüşmelerde gazetecilerin işsizlik, sansür, yayın yasakları, ücret, basın kartı sorunlarıyla, gazetelerin yaşadıkları kağıt krizi ele alındı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 9-11 Kasım 2018 tarihleri arasında Hatay ve İskenderun’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaretlere Başkan Turgay Olcayto, Genel  Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Ahmet  Özdemir ve Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı, TGC Hatay Temsilcisi Mithat Kalaycıoğlu ve İskenderun Temsilcisi Akın Bodur katıldı. Ziyaretlerde gazetecilerin işsizlik, sansür, yayın yasakları, ücret, basın kartı sorunlarıyla, gazetelerin yaşadıkları kağıt krizi konuları ele alındı.

Hataylı gazetecilerin katıldığı toplantıda yaygın ve yerel medyada gazetecilerin sorunları değerlendirildi.

Turgay Olcayto, konuşmasında şu konulara dikkat çekti:

“Yayın yasakları, basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğünü geliştirmiyor, engelliyor. Her önemli olayda hemen yayın yasağı geliyor. İktidar bu açıdan çok şanslı, çünkü karşılarında muhalefet yok. Siyasi partiler buna tavır göstermeli. Halk yeterince bilgi alamıyor. O zaman da çok daha tehlikeli olan ‘fısıltı haberciliği’ başlıyor. Kendi olayımızı yabancı basından öğrenebiliyoruz. Bu da ayrı bir utanç vesilesi.

MESLEK ÖRGÜTLERİ DAYANIŞMA İÇİNDE OLMALI

Meslek örgütleri arasında, gazeteciler arasında yeterince dayanışma yok. Eskiden iktidara yakın olan gazetelerde çalışan gazetecilerle, eleştirisel gazetelerde görev yapan gazeteciler birlikte yemek yer, dertleşir sorunları konuşurdu. Şimdi yan yana görünmek istemiyorlar. Bu da bizim için büyük bir sorun. Dayanışmayı artırmamız gerekiyor. Biz sorunların çözümü için rapor hazırladık. Kağıt krizi, basın kartları ve basın kartları yönetmeliğiyle ilgili hazırlanan detaylı raporlar Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a iletildi. Umarız Basın Kartları Komisyonu kalır ve meslek örgütlerinin ağırlıklı olduğu bir yapı oluşturulabilir. Gazeteciler ve gazetecilik mesleği adına olumlu bir adım atılabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube