Geleceğimizi Suriyeliler mi belirleyecek!

HABER MERKEZİ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HRT Akdeniz ekranlarında yayınlanan, sunuculuğunu Can Çapar’ın üstlendiği ‘Gündeme Dair’ adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi Cumhuriyet Halk Partisi’nden(CHP) yeniden büyükşehir belediye başkan adayı olarak gösterilen Başkan Savaş, Hatay’ın gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Defne, Samandağ ve Arsuz ilçelerinde çok sayıda belediye başkan aday adayı olduğunun altını çizen Başkan Savaş, ” Bu olayın kangren olmadan en adaletli ve demokratik bir şekilde çözülmesini istiyorum. En demokratik yöntem halka gitmektir, biz de halka gidilmesini istiyoruz” dedi.

2019 yılı yerel seçimlerinde Suriyeli vatandaşların oy kullanacağı konusunu eleştiren Başkan Savaş, “Bu telaş niye?” diyerek tepkisini gösterdi.

Savaş, sözlerinin devamında ise; “Neden Suriyelere vatandaşlık vermek için bu kadar çaba sarf edip her gün nüfus dairelerini doldurup taşırıyorlar? Bir seçim için bir şehrin geleceğiyle oynamak doğru bir şey mi? Hatay’daki bu acelenin yetkili kişiler tarafından açıklanmasını bekliyorum. Türk vatandaşlığı alan Suriyelilerin kentimizdeki seçimlerde oy kullanarak seçimleri etkileyeceği konuşuluyor. Bu durum sadece benim sorunum değil, Hatay’daki 1 milyon 600 bin insanımızın sorunudur. Belediye başkanı seçilip seçilmemek ayrı bir konu ama bizim geleceğimizi biz tayin edelim. Geleceğimiz, Suriye’den kaçıp burasıyla hiçbir alakası olmayan insanlar tarafından belirlenemez ” dedi.

HADO’DA SON DURUM

HADO projesini,  engellemelere ve yıldırma çalışmalarına rağmen yapmak istediğini dile getiren Savaş, “HADO seferlerimiz şimdiye kadar başlayabilirdi ama İskenderun Belediye başkanı ve iktidarın buradaki temsilcileri ‘proje olmasın, seçime kadar yaptırmayalım’ diye düşünerek sürekli engellediler. Bizlerde proje hayata geçsin diye tüm yolları deniyoruz. Resmi prosedürleri yerine getiriyoruz. Projemiz olsun diye yaklaşık 6 aydır deniz otobüsümüz bekliyor. Vicdan azabı çekmesi gerekenler çeksin” dedi.

NEDEN Mİ LÜTFÜ SAVAŞ?

2019 yerel seçimlerinde yeniden büyükşehir belediye başkanlığına adaylığını açıklayan Savaş, “Hemşerilerimiz bize güvenip 5 yıl daha hizmet etme süresi verirse, daha fazla projelerimizin hayata geçtiğini göreceksiniz. İskenderun’da 2 bin 750 metrelik battı çıktıyı yaptıysak, Asi Nehri’ndeki güzelliği sağladıysak, Hatay’ın dört bir yanında ve şuan da 9. Arıtma tesisimizi yapmaya başladıysak, bunların yanı sıra Hatay’a yapılan 412 bin metrelik kanalizasyon hattını, 540 bin 318 kilometre yağmur suyu hattını, bin 4 kilometre içme suyu şebekesi olmak üzere toplamda 1962 kilometrelik alt yapı faaliyeti yaptıysak devamının da geleceğine garanti verebilirim. Ovada arıtma tesisi yoktu, tüm kanalizasyon suları derelere bırakılarak tarım sulamalarında kullanılıyordu. Medeniyet denilen hadise alt yapıdan başlar. Yaptıklarımız önemli hizmetler, bunların devamı da gelecek” ifadelerine yer verdi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube