Geleneksel Res-El Sen-i gecesi

ÖZKAN BAKKAYLI

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneğinin her yıl geleneksel hale getirdikleri “Res El Sen-i” dayanışma gecesi muhteşem geçti.

Müzisyen Ali Berrak hareketli şarkıları geceye renk katarak davetliler gecenin geç saatlerine kadar dans edip halaylar çekti.  Daha sonra Samandağ Lisesi öğretmenlerinin müzik dinletisi geceye renk kattı.  Sunumu Samandağ Lisesi öğretmeni Nurettin Bolat gerçekleştirdi.

Gecede Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim kurulu üyesi Süzer Terhane yaptığı konuşmada, “Kültürümüzün; Evvel Temmuz, 3id il Ğadir gibi en önemli günlerinden, bayramlarından biri olan res el seni kadim bir geçmişe sahip olup İslamiyet öncesine dayanan ve her yıl kutlanan bir gündür. Nasıl ki miladi takvime göre yeni yıl 1 Ocak günü kutlanıyorsa bizde bugün rumi takvime göre res el seniyani yeni yılı kutluyoruz. Genel olarak tüm inanç ve kültürlerde bu tür günlerde geleceğe ilişkin dilekler tutulur, temenniler dile getirilir. Bizde her yıl olduğu gibi buradan dilek ve temennilerimizi haykırmak istiyoruz. Ülkemizde, bölgemizde ve dünyada barış istiyoruz. İnsanlığın değer ve birikimlerinin; silahlanmaya, insan ve doğanın tahribatına değil, barış içinde yaşanılabilir özgür bir dünya için harcanmasını istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube