Girdi pahalı ürün ucuz ama yine de üretiyoruz!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Gübre pahalı, Mazot pahalı, İşçilik pahalı, Ürünün karını arada ki komisyoncular yiyor ancak buna rağmen üretmekte direnen Hataylılar devletin teşvik elini bekliyor.

Bahar aylarına hızlı adımlarla yaklaştığımız bugünlerde en çok konuşulan konular arasında tarım ve üretim var. Artık üretmeyen bir Türkiye ile karşı karşıya kalındığını öne süren vatandaşlar bunda en önemli faktörün girdi fiyatlarında ki pahalılık ve üretimi yapılan ürünün ucuzluğu olduğunu söylediler.

Yaşanan bu dengesiz duruma rağmen üretimini devam ettiren çiftçiler ise Seracılık alanında yaşadıkları sıkıntılara rağmen üretimden vazgeçmeyeceklerini söylediler.

Devletten teşvik isteyen üreticiler, seracılığın teşvik edilmemesi halinde yakın bir tarihte biteceğine işaret ettiler.

GİDEREK AZALIYOR!

Başta Samandağ, Arsuz, Defne ve Antakya olmak üzere Hatay’a bağlı birçok ilçede yürütülen sera altında sebze yetiştiriciliğinin sürmekle birlikte giderek azaldığını aktaran çiftçiler girdi fiyatlarından şikâyetçi oldular.

Sera (örtü altı) çiftçilik kapsamında Antakya başta olmak üzere Defne ve bu ilçelere bağlı yerleşim birimlerinde Kabak, Salatalık, Yeşilbiber gibi sebze türlerinin yetiştirildiğini belirten çiftçiler eskisi gibi bu işten para kazanamadıklarının altını çizdiler.

Girdi fiyatlarının yüksek olduğuna dikkat çeken çiftçiler “Çiftçilikte kullandığımız tarım ilaçları ve gübre gibi girdi fiyatlarının tamamı ikiye katlandı. Ancak biz ürünlerimizi iki katı fiyatına satamıyoruz. Dolayısıyla zarar ettiğimiz çok oluyor. Eğer böyle devam ederse ve devlet tarafından teşvik edilmezsek Hatay’da birkaç yıl içinde artık seracılıktan söz etmez hale geleceğiz” dediler.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube