GittiGidiyor’da mobil alışverişi en çok artıran ikinci şehir Hatay oldu

HABER MERKEZİ

2018’i yüzde 40 büyümeyle kapatan Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor’da kullanıcılar her 10 alışverişten 6’sını mobilden gerçekleştirdi. Hatay, platformda mobil alışverişi en çok artıran şehirler arasında ikinci sırada yer aldı. Toplam satış hacminde mobilin payının yüzde 50 seviyesine ulaştığını kaydeden GittiGidiyor Pazarlama Direktörü Feyza Dereli Fedar, akıllı telefon kullanımındaki artışın alışverişte kullanıcı alışkanlıklarına yön verdiğini belirtti.

23 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor, 2018 yılının öne çıkan verilerini paylaştı. Buna göre, kullanıcılar her 10 alışverişten 6’sını mobilden yaparken, mobil alışverişin önceki yıla göre en çok arttığı şehirler arasında Hatay; Denizli ve Mersin’le ikinciliği paylaştı. Bu şehirleri Manisa takip etti.

GittiGidiyor Pazarlama Direktörü Feyza Dereli Fedar, akıllı telefon kullanımındaki artışın alışverişte kullanıcı alışkanlıklarına yön verdiğine dikkat çekti. Kullanıcıların geçmişe kıyasla mobilden çok daha fazla alışveriş yaptıklarını belirten Fedar, 2018’de GittiGidiyor’un mobil satış hacminin bir önceki yıla göre yüzde 45 arttığını, toplam satış hacminde mobilin payının yüzde 50’ye ulaştığını kaydetti.

Mobilden yapılan alışverişlere ilişkin ayrıntıları aktaran Fedar, şöyle devam etti: “İşlem sayısı olarak incelediğimizde 2018’de kullanıcıların 10 alışverişten 6’sını mobilden gerçekleştirdiğini gördük. Mobil uygulamamızın toplam indirilme sayısı 9 milyona çıktı. Mobil kanallardan en çok 25-31 yaş aralığındaki kullanıcılarımız alışveriş yaparken, mobilden en fazla satılan ürünler bebek bezi, cep telefonu ve kedi maması oldu. Mobil alışveriş sıklığını en çok artıran şehir Samsun olurken; onu sırasıyla Denizli, Hatay, Mersin ve Manisa takip etti.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube