Güler: HATSU depoları yapsın baraj hazır!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Yılan hikâyesine dönen ve yıllardır inşaatı sürdüğü halde tamamlanamayan Hatay Büyük Karaçay Barajının tamamlanarak ne zaman hizmete alınacağı halen bilinmiyor.

Bu belirsizliğe tepki gösteren vatandaşlar ise resmen hizmete açılan baraj için neyin beklendiğini soruyor.

Vatandaşların bu sorusuna kısmen de olsa yanıt veren isim hatırlanacağı üzere Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş oldu. Lütfü Savaş barajın gövdesinde bir yarık oluştuğunu ve söz konusu yarıktan dakikada 250 litreden fazla suyun kaçak olarak aktığını belirtmişti.

Lütfü Savaş’ın bu söylemine tepki gösteren isim ise Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı AK Partili İbrahim Güler’den geldi.

Barajın HATSU’nun ihmalkârlığı sonucunda devreye alınamadığını söyledi.

HATSU biriminin Antakya, Defne ve Samandağ’da belli noktalara monte etmesi gereken aktarma su depolarını oluşturmadığı için barajın devreye alınmadığını söyleyen İbrahim Güler, “Bildiğim kadarıyla bunlar 17 adet depo. Ancak HATSU’nun sorumluluk alanında olan bu depolar halen inşa edilmiş değil. Bu depolar inşa edilmeden barajın devreye alınması mümkün değildir” dedi.

Bilindiği üzere geride bıraktığımız aylarda Antakya’ya gelen ve baraj için açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu ise ‘Büyük Karaçay Barajından alacağımız suyu inşa etmekte olduğumuz 94 kilometrelik isale hattı ve içme suyu arıtma tesisiyle şehre ileterek, Hatay’ın 2050’ye kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacağız” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu hatırlanacağı üzere aynı açıklamada Hatay’da kalkınmayı hızlandıracak, sulamayı ve ziraatı geliştirecek 4 baraj ve iki gölet daha inşa edeceklerini bildirmişti.

SADECE YÜZDE 20 SULANABİLİYOR

Bilindiği üzere 540.300 hektarlık bir alandan oluşan ilimiz Hatay’ın 140.293 hektarı sulanabilir tarım arazilerinden oluşuyor. Başta Amik ovası olmak üzere ekonomik olarak sulanabilir tarım arazilerimizin son yıllarda yapılabilen yatırımlara rağmen ancak yüzde 20’si sulanabiliyor. Ancak yetkililer başta Reyhanlı Barajı olmak üzere bölgemizde yapılan Tahta Köprü, Karaçay ve diğer barajlarla beraber tarım arazilerimizin yüzde 92’sinin sulanabilir hale geleceğine dikkat çekmişlerdi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube