Gülmek…

“Gülüş bir yanaşım’dır bir öbür bir kişiye;
Bir’den iki kişiyi döndürür bir kişiye…
Anılarından kale yapıp sığınsa bile,
Yetmez yalnız başına bir ömür bir kişiye.”*

Gülmek; mutluluğun yüzdeki ifadesidir. Yüzlerce kası harekete geçiren bir eylemdir. Kardiyoloji uzmanları, günde on beş dakika gülmenin kalp sağlığını koruyarak ömrü uzattığını ortaya koymuş. Buna göre gülmek tıpkı spor yapmak gibi kalbe ve damarlara son derece yararlı.

Yakın bir zamanda içten güldüğünüzü hatırlıyor musunuz? Ya içinizden koptuğu gibi kahkaha attınız mı? Ne çok ihtiyacımız var gülmeye, öyle değil mi? Güzel bir haber okumayı, güzel bir film izlemeyi özlemişiz. Hayatın güzel olduğunu fark etmek her defasında ne güzel değil mi?

sen de gül çocuk

gül en derinden en sıcağından

gül ve güldür çocuk

büyüdükçe azalıyor gülüşlerin

sen de gül büyüyen çocuk

çoğalarak, çoğaltarak…**

 

Gülmek, kadın-erkek gözetmeden her insana yakışır. Özellikle çocuklara fazlasıyla yakışıyor. Çocuk deyince gözlemlerimden edindiğim tecrübeye göre büyük kentlerde yaşayan çocukların gülüşleri daha sessiz oluyor, cılız ve sevgi yoksunu bir gülüş. Cazgırlıkları tam tersi bir oranda kocaman. Çoğu zamanları dört duvar arasındaki yalnızlık ya da trafik sıkışıklığı, gürültü, belirlenmiş programlar dahilinde bir hayat gülüşleri yok ediyor.

Gözlerinizi otuz saniye kadar kapatıp, en son ne zaman güldüğünüzü hatırlamaya çalışın… Hadi ne duruyorsunuz? Kapatın göz kapaklarınızı ve düşünün ne zaman içten güldüğünüzü? Evet, gülmeye ihtiyacınız var sanırım, benim de gülmeye ihtiyacım olduğu gibi. Çocuğumun da, öğrencimin de, kardeşimin de ve hepimizin gülmeye ihtiyacı var. O halde her şeye rağmen gülümsemeye çalışalım. Kahkahalar peşinden gelecektir…

* Özdemir Asaf,

**Nebih Nafile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube