Günde 100 lira ayda en fazla 15 gün!

ALİ YOLCU
Suriyeliler hariç ilimiz Hatay’da iş arayan işsizlerin sayısı 60 bin civarında. İş arayanların 28 binden fazlası kadın, 26 bin civarında ki kişi ise erkeklerden oluşuyor. Bu rakamın Suriyelilerle birlikte 75 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Bunlar resmi rakamlar ancak resmi olmayan rakamlara göre ilimiz Hatay’da işsizlik sayısının 100 binden fazla olduğu sanılıyor
Bir yandan bu durum yaşanırken diğer bir taraftan ekonominin iyiye gittiğini ve işsizlik rakamlarının abartıldığını söyleyen siyasilere kızan vatandaşlar, “Siyasilerden ve ülkeyi yönetenlerden rica ediyoruz; işsizlik rakamlarının abartıldığını düşünenler lütfen gelsinler ve Antakya’nın farklı noktalarında kurulan işçi pazarlarına bir baksınlar. Bir veya iki adet işçi almak için yanaşan araçlara kaç kişi hücum ediyor da gözleriyle görsünler” dediler.
SURİYELİLER HÂKİM
Şehir dışından gelen işsizler yanı sıra Suriyelilerin işçi pazarına hâkim olduğunu aktaran vatandaşlar, “Bizim yerli işçilerimiz zaten bu pazarlarda barınamıyor Suriyeliler ve dışarıdan gelen diğer işsizler bu pazara hâkimler. Bizimkiler iş bulamazken Suriyeliler çalışıyor” dediler.
İşçi pazarında ki az sayıda ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile konuşan haber ekibimiz ise bir işçinin ortalama olarak günde 100 lira kazandığını ancak her gün iş bulunmadığı için sıkıntı yaşandığını saptadı.
İşçiler, “Günde 100 ile 120 lira arasında ücret istiyoruz. Çoğu kere 120 lirayı vermiyorlar. Bizlerde 100 liraya hatta 90 liraya dahi kabul ediyoruz. Her gün iş bulsak iyi olurdu da bulamıyoruz. Ay da ancak 15 gün civarında iş bulabiliyoruz ki buda ortalama 1500 lira yapıyor. Çocuklara mı, ev kirasına mı, giyim kuşam mı, gıda mı? Hiçbirine yetişemiyoruz” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube