Günde ortalama 1000 Suriyeli…

VEYSEL SAVAŞ

Hatay Valisi Rahmi Doğan günde ortalama olarak 1000 Suriyelinin sınırı kaçak yollardan aşarak Türkiye’ye giriş yapmaya çalışırken yakalandığını geçtiğimiz günlerde açıklamış ve sınırda yakalanan Suriyelilerin hiçbir işleme tabi tutulmadan direkt ülkelerine geri gönderildiklerini açıklamıştı.

Alınan tüm önlemlere rağmen Suriyelilerin Türkiye sevdasından vazgeçmediklerine şahit olunurken, özellikle Yayladağı, Altınözü ve Kırıkhan gibi ilçelerinden geçişler ne yazık ki sürüyor. Vali Doğan’ın ‘Yeni Suriyelilere kayıtları kapattık’ açıklamasından memnuniyet duyan vatandaşlar, “Yeni Suriyeliler için kayıt kapatıldı ama eski Suriyeliler ne olacak? Hatay’da bunların sayıları 500 bine dayandı. Kültürleri farklı, gelenek ve görenekleri farklı 500 bin insanla yaşamak durumundayız” yorumunda bulundular.

ASGARİYE İNDİRMEK İÇİN NE GEREKİYORSA

Yasadışı geçişlerin sıfırlanmasının mümkün olmadığını dile getiren yetkili birimler ise geçişlerin asgariye indirilmesi için de alınması gereken tüm güvenlik önlemlerinin alındığını hatırlattılar.

Suriye’den sınırı kaçak yollardan geçmeye çalışan son kafilenin adresi ise Kırıkhan oldu.

Kırıkhan İlçesi Emniyet Müdürlüğüne bağlı polisler Kurtlusoğuksu Mahallesi girişinde şüphelendikleri iki otomobili durdurdu. Araçlarda yapılan kontrollerde sınırı yasa dışı yollardan geçtikleri tespit edilen aralarında kadınlarında olduğu 10 Suriyeli yakalandı.

Kaçak Suriyeliler Hatay İl Göç İdaresine teslim edilirken, olayla ilgili iki aracın sürücüsü ise gözaltına alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube