Güzelmansur: Basının üzerindeki sansür kaldırılmalı

VEYSEL SAVAŞ

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda “Bağımsız, tarafsız ve özgür basın, aydınlık ve müreffeh Türkiye’ye ulaşmanın olmazsa olmazlarındandır” dedi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün tarihsel önemine değinen Güzelmansur şunları söyledi: “10 Ocak 1961’de yürürlüğe giren 212 sayılı yasa ile gazeteciler daha ileri özlük haklarına kavuşmuş ve çalışma koşulları iyileştirilmiştir. Bu nedenle 10 Ocak, 48 yıldır, Çalışan Gazeteciler Günü ya da Bayramı olarak kutlanmaktadır. Ancak maalesef ki bugün ülkemizde gazeteciler hem evrensel meslek ilkeleri açısından hem de ekonomik haklar bakımından 48 yıl öncesinden daha geri koşullarda mesleğini icra etmektedirler.”

Demokratik, aydınlık ve müreffeh bir Türkiye için bağımsız ve tarafsız basının önemine vurgu yapan Güzelmansur: “Kurumlarla bireyler arasında bilgi akışı sağlayan, toplumu bilinçlendiren, kamuoyu oluşturan gazeteciler demokratik ve gelişmiş bir ülkenin temel yapı taşlarıdır. Bu nedenle gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarının iyileştirilmesi, basının üstündeki her türlü baskı ve sansürün kaldırılması elzemdir” dedi.

Güzelmansur mesajına şu sözlerle son verdi: “Bu duygu ve düşüncelerle; halkın doğru bilgiye ulaşmasını sağlayarak, mesleğini tarafsızlık ilkesiyle icra ederek daha demokratik bir Türkiye’ye ulaşmamıza katkı sunan tüm basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube