Güzelmansur, işçi alacaklarının peşine düştü!

VEYSEL SAVAŞ

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur artan konkordato ilanlarıyla birlikte riske giren işçi alacaklarını verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Güzelmansur Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde, konkordato ilan eden firmalarda çalışan işçi alacaklarına çözüm olarak sunulan Ücret Garanti Fonu’nun yetersizliğine dikkat çekti.

Ücret Garanti Fonu ödemelerinde %100’ün üzerinde bir artış yaşandığını vurgulayan Güzelmansur önergesinin gerekçesinde şunları kaydetti: “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizle birlikte konkordato ilan eden firmalara her gün yenileri eklenmektedir. Bu durumun yansımalarından biri de Ücret Garanti Fonu kapsamında ödeme yapılan emekçi sayısında ve ödeme miktarındaki artışta görülmektedir. 2017 Ekim ayında Ücret Garanti Fonu’ndan 315 kişiye 1.036.190 TL ödenirken, %100’ün üzerinde bir artışla 2018 Ekim ayında 3.379 kişiye 13.993.417 TL ödenmiştir. Ancak Ücret Garanti Fonu konkordato ilan eden işyerinde en az 1 yıl süreyle çalışan emekçiler için ve yalnızca 3 aylık alacaklarına kadar çare olabilmektedir. Konkordato ilan eden işyerlerinde 1 yıldan daha az süre çalışanlar ile 3 aydan daha fazla süre alacağı olan emekçiler ise alacaklarını alamamakta, açlıkla, yoksullukla ve haciz tehlikesi ile yaşamaktadırlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube