Güzelmansur, mühendislerin sorununu TBMM’ye taşıdı

GÜLŞAH DÖNMEZ

‘Dünya Mühendisler Günü’nde TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Türkiye’de mühendislerin yaşadığı sorunların çığ gibi büyüdüğünü ve işsizlik ordusunun büyük bir kısmının atama bekleyen mühendislerden oluştuğunu ileri sürdü.

Kendisi de Yüksek Makine Mühendisi olan Güzelmansur, TBMM’de şunları söyledi:

“Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de 3 milyon 275 bin işsiz insan içerisindeki üniversite mezunu sayısı 828 bindir. Bu sayının 73 binini ise mühendisler oluşturmaktadır. Gençlerimiz arasında mühendisliğin potansiyel işsizlik olduğuna dair algı giderek yaygınlaşmaktadır.’’

Konuşmasına ekonominin kötüye gidişinden dolayı özel sektörde çalışan mühendisleri işten çıkarıldığını anlatarak devam eden Güzelmansur, şunları kaydetti ‘‘Ekonomik krizle birlikte yatırımların durması, projelerin iptal edilmesi, reel sektörün tıkanması gibi sorunlar nedeniyle özel sektörde çalışan mühendislerin önemli bir kısmı işten çıkarılmıştır. Özel sektörde istihdam olanakları daralmıştır. Özel sektörde çalışmaya devam eden mühendisler ise esnek çalışma, güvencesizlik, sağlıksız çalışma koşulları ve reel ücret kaybı gibi tehditlerle karşı karşıyadır. Kamuda istihdam ise akraba ve partizan kayırıcılığı nedeniyle büyük çoğunluk için imkânsız hale gelmiştir. Merkezi atamanın kaldırılması, mülakat sistemine geçilmesi, liyakat ilkesinin göz ardı edilmesi, KPSS’de yüksek puanlar alan başarılı ve yetenekli mühendislerin mülakatta elenmesine yol açmaktadır. Hak eden yerine sadık olanın, tanıdık olanın, ideolojik yakınlığı bulunanın tercih edilmesi de devlet hizmetlerini kalitesizleştirmekte, adaletsizlik yaratmaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube