HAMOK ‘kayyuma’ tepki gösterdi

VEYSEL SAVAŞ

Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu (HAMOK) demokraside öncelik halkın oyları ile seçilmiş kişi ve organlara saygı gösterilmesi gerektiğini ileri sürdü.

HAMOK Dönem Sözcüsü Nebil Seyfettin, gazetemize yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Demokraside öncelik halkın oyları ile seçilmiş kişi ve organlara saygı göstermektir. Aralarında Meslek odalarımızın mensuplarının da bulunduğu belediye başkanlarının antidemokratik ve hukuka uymayan bir şekilde görevlerinden alınmaları halkın benliğinde ve yüreğinde yeni yaraların açılmasına neden olacaktır. Kayyum atamak ‘sizin seçtiklerinizi beğenmiyorum, benim atadığıma mecbursunuz’ anlayışıdır. Oysa seçme ve seçilme hakkına saygı, halkın kendi yöneticilerini seçme hakkına saygı demokrasi için vazgeçilmezdir.

Henüz Yerel Seçimlerin üzerinden kısa bir zaman geçmesine rağmen, YSK tarafından seçime girmesinde bir sakınca bulunmayan Başkanların haklarında yargı kararı olmadan görevden uzaklaştırılmalarını antidemokratik bir karar olarak görüyor ve içimize sindiremiyoruz.

Hangi ilin yurttaşlarına karşı uygulandığından bağımsız olarak kayyum yönetimi herkes tarafından reddedilmeli, demokrasiye ve demokratik işleyişe sahip çıkılmalıdır!

Bugün Diyarbakır, Van ve Mardin’e kayyum atanmasına sessiz kalınması ve olağan kabul edilmesi; yarın İstanbul başta olmak üzere bütün belediyelere kayyum atanabilmesine de onay vermek, tüm meslek odalarına iktidar müdahalesini kabullenmek, emekten yana sendikaları ve STK’nı kapatma girişimlerini desteklemek anlamına gelir.

HAMOK, ülkemizin her döneminde, kime karşı yapıldığından, kimin çıkarına ya da zararına olduğundan bağımsız olarak demokrasi dışı uygulamalara karşı her zaman karşı durmuştur.

Seçime saygı yoksa demokrasi de yok demektir. Ülkeyi yönetenleri demokratik olmayan bu uygulamadan vazgeçmeye ve halk iradesine saygı göstermeye çağırıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube