HAKSEN: Toplu sözleşmede aynı anlayış sürüyor

ÖZKAN BAKKAYLI

HAKSEN Hatay İl Başkanı Ahmet Yaslı, geçen dönemlerdeki toplu sözleşme süreçlerindeki anlayışın aynen devam ettiğini bildirdi.

Yaslı, gazetemize yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Daha önce imzalanan toplu sözleşmelerin sonuçları itibariyle memur ve emeklilerinin yaşam şartlarını iyileştiren bir fonksiyonunun olmadığını, maaş artışlarına ilişkin maddelerin de tamamen Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan enflasyon endeksine bağımlı bir şekilde düzenlendiği görülmüştür. Bu toplu sözleşme öncesinde de memur ve emeklilerinin geçmiş yıllardan kaynaklanan kayıplarını da telafi edecek ve önümüzdeki iki yılı güvence altına alacak bir talep yerine enflasyon beklentilerine göre maaş artışlarının talep edildiği görülmektedir. Maaş artışlarının yılda iki defa olmak üzere Ocak ve Temmuz aylarında yapılması rakamsal olarak yanıltıcı olmaktadır. Memur ve emeklilerinin gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturan temel tüketim kalemleri ve hizmetlerdeki artışlar enflasyonun çok üzerinde gerçekleşmekte ve yıllık bazda olmaktadır. Bu nedenle, maaş artışlarının tüm yılı kapsayacak şekilde bir defada Ocak ayında maaşlara yansıtılmasını istiyoruz.

Memur ve emeklilerinin maaşlarına 2020 yılı için yüzde 20, 2021 yılı için yüzde 20 olacak şekilde artış yapılmalıdır. Söz konusu artışın enflasyonun gerisinde kalması halinde oluşan enflasyon farkı oluştuğu ayda maaşlara yansıtılmalıdır. Kamu çalışanlarının maaşlarından yapılan gelir vergisi oranlarının yüksekliği ve vergi matrahı dilimlerinin düşük tutulması nedeniyle yapılan maaş artışları tam olarak yansımamaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube