Halen ilaç yerine kullanılabiliyor!

Antakya’da mevcut bir baharat ambalajlama tesisini ziyaret ederek orada çekim yapan ve çalışmaları yerinde izleyen haber ekibimize açıklamalarda bulunan tesis görevlisi baharatın bugün artık birçok ülkede ilaç yerine kullanıldığını aktardı..

BÜLENT KAVUK

İlimizin birçok yerleşim biriminde yaşama geçen Baharat Ambalajlama ve Pazarlama tesislerinde yaşanan teknolojik gelişmeler Baharat çeşitlerinin yurdun tamamına yayılmasına vesile oluyor.

Modern olmayan ancak ihtiyacı gören tesislerde üretilen ve ambalajlanan baharatlar hem ilimiz Hatay hem de Türkiye’nin farklı illerine pazarlanıyor.

Yarım otomatik makinelerle ambalajlanarak rutubetten ve dışarıdan gelebilecek her türlü olumsuzluktan koruma altına alınan karabiber, kimyon, ince biber gibi baharatların ambalajında tazeliğini aylarca koruyabildiğine dikkat çeken uzmanlar, vatandaşları mutlaka ambalajlı ve üzerinde son kullanma tarihi yazılı baharatlardan kullanmak için uyardı.

SADECE BİR TAT VERİCİ DEĞİLDİR!

Antakya’da mevcut bir baharat ambalajlama tesisini ziyaret ederek orada çekim yapan ve çalışmaları yerinde izleyen haber ekibimize açıklamalarda bulunan tesis görevlisi baharatın bugün artık birçok ülkede ilaç yerine kullanıldığını aktardı.

Tesis görevlisi yaptığı kısa açıklamada gazetemiz muhabirine şu bilgileri verdi: “Baharatlar, çok eski dönemlerden bu yana, yemekler için tat verici olarak kullanıldığı gibi bazı hastalıklar için şifa amacıyla da kullanılmıştır. Günümüz dünyasında kimya bilimcileri tarafından yapılan ilaçlar, faydalı ve şifalı bitkilerin yerini almış gibi görünse de, doğal yollar kullanarak sağlığını baharat çeşitleriyle korumaya çalışanların sayısı da bir hayli fazla. Baharatı paketlenmiş olarak almak rutubet ve bayatlamış ürün almaktan bizi koruyacaktır. Buna müşterilerimizin özen göstermesi ve dikkatli davranmışını istiyoruz” dediler.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube