Haşere çevre kirliliğinin sonucu!

HABER MERKEZİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen haşere ve vektörle mücadele çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Kent genelinde, bugüne kadar ilçe belediyelerinin hiçbiri tarafından yapılmayan bilimsel temellere dayalı haşere ve vektör mücadelesi HBB tarafından yapılarak haşere sorunu tamamen çözülene kadar çalışmalar sürdürülüyor.

HBB yetkilileri, haşere mücadelesinin zehirle yapılmakta olduğunu,  bu mücadelede kullanılan kimyasalların az veya çok insan ve çevre sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunduğu belirtti. Bu zehir miktarını en aza düşürmenin yolu ise vatandaşların el ele vererek haşere üreten yerleri en aza düşürmekten geçtiğini belirten yetkililer, haşerenin çevre kirliliğinin bir sonucu olduğu bilgisini de paylaştı.

Yapılan tespit çalışmaları sonucunda haşerenin ev ve apartmanların dışına gelişigüzel akıtılan kirli sularda, biriktirilen gübreliklerde, evlerin bodrumunda biriktiren sularda, evlerin damında ve çevresinde ağzını açık bırakılan su depolarında, derelere akıtılan lağım sularında, içine çöp dökülerek kirletilen çöp konteynırında ve benzeri yerlerde üremekte olduğunu gözlemledi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube