Hassa’da son çam bardağı ustası vefat etti!

BÜLENT KAVUK

Hatay’ın Hassa ilçesinde yaşayan bölgenin son çam bardağı ustası olan (Gara Ali) lakaplı Ali Çelik 81 yaşında vefat ederek tüm sevenlerini yasa boğdu.

Hassa’ya bağlı Arpalıuşağı köyünde yaşayan 81yaşındaki Ali Çelik, 57 yıl önce dedesi ve babasından öğrendiği çam ağacından sürahi yapma işini, ilerleyen yaşına rağmen ilk günkü heyecanla ve büyük bir zevkle sürdürüyordu.

Hassa Arpalıuşağı (Köyü) Mahallesi’nde yaşayan ve uzun yıllardır çam ağacından oyma sürahi ustası olan Ali Çelik’in yaptığı Çam Bardağı yörede birçok evin başköşesini süslüyordu. Cam ve plastik sürahiler, termosların piyasayı ele geçirmesiyle, Ali Çelik’in ustası olduğu mesleği de Türkiye’de yok olan meslekler arasına girdi. Son yıllarda Ali Çelik’in hediyelik olarak imal ettiği çam bardaklara da rağbet kalmayınca, yaptığı tek tük çam sürahiler özellikle Büyükşehirlerde düzenlenen Hatay Günleri organizasyonlarında Hassa’nın bir değeri ürünü olarak sergileniyordu.

İlerlemiş yaşına rağmen hayli zahmetli olan çam bardak yapımını sipariş üzerine son günlerine kadar yapan ve bir süredir de rahatsızlığı bulunan Gara Ali lakaplı Ali Çelik vefat ederek başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerini derinden üzdü.

Dün öğle namazına müteakip Arpalıuşağı Mahallesi camiinde kılınan cenaze namazının ardından mahalle mezarlığında gözyaşları ve dualarla uğurlandı.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube