Hatay Amanoslarda göbelek zamanı

GÜLŞAH DÖNMEZ

Hatay’ın özellikle kırsalında Amanos dağları ile eteklerinde çam göbeleği olarak bilinen doğal mantarı bilenler kendini doğaya bırakıp toplama keyfi yaşıyor.

Kasım ayı sonu Aralık ayına kadar yayılan dönemde çam ağaçlarının pürleri altında ortaya çıkan göbelek Hatay’da Amanos dağı kırsalında yaşayanların damaklarını tatlandırıyor. Kırsalda yaşayanların bir kısmının da gelir kaynağı olan göbelek, toplaması keyifli olduğu kadar da zor. Amanos dağlarının zirvesinden eteklerine kadar, düzlük, yamaç her alanda bulunma imkanı olan göbeleği bulmak, toplamak için çok yoğun bir çaba sarf etmek gerekiyor.

Doğal ortamda yılın belirli döneminde çıkan göbeleği toplayan kırsal alanda yaşayanlar için de şu günlerde aile ekonomisine de hatırı sayılık bir katkı da sağlıyor. Pazarlarda 15-20 TL’den piyasası giden göbelek birçok kentlinin de şu günlerde tükettiği çok güzel, aynı zamanda doğal bir besin kaynağı.

AMAN DİKKAT ZEHİRLİ ZEHİRSİZ YAN YANA!

AK Parti İskenderun Belediye Meclis Üyelerinden Halit Akıncı da kent yaşamından kendini doğaya vurarak Amanosların bu güzel lezzeti olan göbelek toplamaya gidenler arasında yer aldı. Şu günlerin tam bir göbelek zamanı olduğunu belirten Halit Akıncı dağda aynı ortamda hem yenen, hem de zehirlisinin yan yana olabileceğine dikkat çekerek “Yeneni çok güzel bir lezzet, zehirli de 24 saate ölümlere neden olabilir. Göbeleğin yeneni ile yenmeyen zehirlisini bilmeyenler toplamasın” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube