Hatay belgesel alanı gibi…

BÜLENT KAVUK

Bitki ve hayvan türleri bakımından zenginliğiyle doğal hayatının halen bakirliğiyle Avrupa’nın Afrika’sı olarak nitelendirilen Hatay’da nesli tehlike altında olan dağ ceylanları ile çizgili sırtlan aynı kareye girdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından nesli tehlike altında olduğu için koruma altına alınan çizgili sırtlan ile Türkiye’de sadece Hatay’da görülen dağ ceylanı kameralara takılması dikkat çekti.

Hatay’da nesli tükenme tehlikesi altında olan çizgili sırtlan ve dağ ceylanının görüntülerinin kaydedilmesi üzerine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, koruma altındaki çizgili sırtlanı avlayanlara ve zarar verenlere 19 bin 830 lira, Hatay dağ ceylanlarına zarar verenlere ise 11 bin 330 lira tazminat uygulandığı uyarısı yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) kategorilerinde, Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’nde nesli gelecekte tehlikeye girebilecek türler arasında yer alan çizgili sırtlan, Hatay’da görüntülendiğini duyurdu.

Bakanlık, çizgili sırtlanın diğer yırtıcıların avladığı hayvanların kalıntıları, hasta, sakat ve zayıf düşmüş hayvanlar, böcekler ve yakalayabildiği küçük memelilerin yanında, kavun, karpuz ve üzüm gibi meyveler, bazı sebzeler ve yabani yemişlerle beslenebildiğini hatırlattı.

Bakanlık açıklamasında ayrıca doğal hayatı korumaya çalıştıklarına vurgu yapılarak şunları kaydedildi: “Çizgili sırtlanın da yaşam alanlarını ve besin kaynaklarını koruyarak, popülasyonunu artırmak maksadıyla 2005 yılında Hatay Altınözü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ilan ettik. Ayrıca aynı bölgede çizgili sırtlanlarda olduğu gibi Hatay’a özgü dağ ceylanlarına yönelik koruma faaliyetlerimiz de aynı titizlikle sürüyor. Çizgili sırtlanın ve Hatay dağ ceylanlarının yaşam alanı olan bu bölgede türü korumaya yönelik av koruma faaliyetlerini de sıkı bir şekilde uyguluyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube