Hatay bu alanda da ortalamanın üzerinde!

Hatay’ın yıllık nüfus artış hızı 2010 yılında -4,3 iken 2018 yılında +21,7 olarak gerçekleşti..

GÜLŞAH DÖNMEZ

Hatay’ın yıllık nüfus artış hızı 2010 yılında -4,3 iken 2018 yılında +21,7 olarak gerçekleşti.

8 yılda yaşanan bu artış duyan herkesi şaşırttı. Yıllık nüfus artışının bir bölümünün Türkiye cumhuriyeti vatandaşı yapılan Suriyelilerle ilgisi olsa da -4’lerden, +22’lere çıkması uzmanların ilgisini çekti. Son 8 yılın en yüksek nüfus artışını yakalayan Hatay’ın bu hızla devam etmesi halinde birkaç yıl içinde nüfusunun 2 milyonu aşacağını aktaran uzmanlar ‘Hatay Metropol kentler arasında ki yerini aldı’ dediler.

Bugün itibariyle Suriyelilerle birlikte nüfusu 2 milyonu aşan Hatay ili kilometre kare başına düşen 276 kişi sayısı ile de Türkiye’de en kalabalık şehirlerarasında yer alıyor.

TÜİK verilerine göre 2000 yılında nüfusu 1 milyon 280 bin 457 kişi olan Hatay ili 18 yılda yüzde 30 civarında artarak 1 milyon 609 bin 856’a ulaştı.

Hataylılar ise yaşanan bu olağanüstü artışa Suriyelilerin eklenmediğini hatırlatarak şunları söylediler, “Nüfus artış hızı Türkiye cumhuriyeti vatandaşları baz alınarak hesaplanıyor. 20 bin kadar Suriyelinin vatandaş yapıldığını biliyoruz. Bunlar eklenmiş ancak vatandaş olmayan 400 binden fazla Suriyeli hesapta yok Aramızda yaşıyorlar, yiyorlar, içiyorlar ama hesapta yoklar. Onlarda eklense herhalde artış şimdiki rakamın iki katı olurdu” dediler.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube