Hatay Dünyanın en yaşanılabilir kentlerinden biridir!

ALİ YOLCU

Özyurt Gazetesi 3 Ekim tarihli sayısı 1. Sayfa manşetinden yayınladığımız ‘Sağlıkta da ortalamanın gerisindeyiz!’ şeklindeki haberimizi değerlendiren Gelişim Hastanesi Doktorlarından Doç. Dr. Murat Songur, “Hatay’da doktor sayısı neden eksik olsun? Hemşire sayısı neden eksik olsun? Hatay sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel ve en yaşanılır kentlerinden biridir. Eğer sağlık personelinin kendileri gelmiyorsa ben buradan çağrı yapıyorum; ben Hatay’dayım ve Hatay’da olduğum için çok mutluyum. Herkesi Hatay’a davet ediyorum. Yok, mesele Sağlık Bakanlığının atamalarıyla ilgili ise Sağlık Bakanlığı doktor başta olmak üzere sağlık personeli sayısında Hatay’ın yaşadığı eksiği bir an önce kapatmalıdır” dedi.

HER 5 KİŞİDEN 2’Sİ KALP’TEN ÖLÜYOR

29 Eylül  ‘Dünya Kalp Günü’ dolayasıyla çarpıcı açıklamalara imza atan Kalp ve Damar Cerrahisi alanının öncülerinden Doç. Dr. Murat Songur, ülkemiz de 2013’te yaşamını yitiren her 5 kişiden 2’sinin kalp damar hastalığına bağlı nedenlerden hayatını kaybettiğini söyledi.

Ülkemiz de her 2,5 dakikada bir kişinin kalp-damar hastalıklarından dolayı hayatını kaybettiğini söyleyen Songur, “ Türkiye’de ne yazık ki kalp hastalıklarından ölenlerin sayısı trafik kazalarında ölenlerin sayısından 47 hatta 48 kat daha fazla. Burada elbette beslenmenin, yaşam tarzının, alkol ve sigara kullanımının, yüksek tansiyon ve şeker hastası olmanın büyük önemi var. Ancak aynı zamanda hava kirliliği gibi çevresel faktörlerde önemli rol oynuyor.

SAATTE 22 BİN KİŞİ

Dünya da bir saat içinde 22 bin kişinin kalp hastalıklarından dolayı yaşamını yitirdiğini söyleyen Doç. Dr. Murat Songur, kalp hastalıklarının erken teşhis ile birlikte ölüm vakalarının büyük bir bölümünün engellenebildiğini söyledi.

Gazetemiz Haber Müdürü Ali Yolcu’nun sorularını yanıtlayan Doç. Dr. Murat Songur, Hatay’ın yemek zenginliğine dikkat çekerek, “Ben Kütahyalıyım. Ancak daha önce başka illerde de görev yaptım. Hatay’ın ve özelikle Antakya’nın yemekleri gibi lezzetlisini görmedim Ben de çoğu kere dayanamıyorum ve ölçüyü kaçırıyorum. Kalp hastalıkları açısından Hatay yemeklerine dikkat” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube