Hatay Güney Rüzgârı Dergisi’nin Şubat sayısı çıktı

ALİ ZAN

Hatay’da aylık olarak yayınlanan Hatay Güney Rüzgârı Dergisi’nin şubat sayısı çıktı. Gündem yaratan konularıyla toplumsal sorunlara farklı bir bakış açısı getiren derginin kapak konusu kuş cenneti Kırıkhan Gölbaşı Gölü. Hikmet Saraç’ın görselleri ve notları dikkat çekici.  Hatay’ın kültürel mirasa taşıdığı ipek böcekciliğine yer verilmiş. Kelebeğe zarar vermeden ipek giymenin mümkün olduğuna ilişkin proje tanıtılırken, ünlü ipek ustası Hasan Büyükaşık’ın aldığı ödül de konuyu taçlandırıyor. Hatay’ın özelliğinde var olan deprem konusunda ise, suçlu deprem değil, unutanda yazısı da okunmaya değer.

Kilitlenen maçlardan söz edildiği bir ortamda usların kilitlenmemesi dileğinde bulunan Gazeteci Mehmet Ali Solak  “İnsanın türlü halleri”ni konu etmiş. Dergide yer alan yazılar ve yazarların listesi şöyle:

Kamil Akdoğan-Seyahat(name)lerde Antakya -7- “Antikacı” ve “Toplayıcı” bir küstah Henry SWAİNSON COWPER, Süheyl Budak- Artıksız Mutfak, Atıksız Mutfak, Mustafa Solak-Depremi yaşta evliliğin yasaklanmasına bağlayana kızıyoruz da ders kitaplarına neden suskunuz?, Av. Güney Cuma Can- Zamanın ruhu takvimler, Sedef Yeral- Türk mutfağının vazgeçilmezi kuru baklagiller, Dursaliye Şahan-14 Şubat Dünya Öykü Günü.

Dergide kitap tanıtım yazılarıyla Selman Büyükaşık, “Guguk Kuşu romanının gölgesinde bir roman: MİSAFİR” adlı eseri ele alırken, Dr. Muhsin Boz-“Milena’ya mektuplar” kitabını değerlendirmiş. Dergideki öykülere gelince… Antakya Öyküleriyle tanınan Dr. Necdet Özkaya, Teopolis=Tanrı’nın Kenti Serisi’nde “Bir anda değişir hayat -I-”, Hulusi Atahan “Ruhlar” ve Av. İbrahim Ersuz da “Ben kapattım zindanları” başlıklı öykülere yer vermiş. Şiir bölümünde ise Sabahattin Yalkın “Ben sensiz edemem”, Hikmet Güzelkokar “Hasbihal”, Atıf Gülücü “Alaattin Sürmeli Işığında”, Tan Doğan da “dağdağa”  adlı şiirleri yer alıyor. A.Kadir Paksoy’un Günlerin Terkisinden başlıklı dikkatle izlenen günlük, sanat olayları, güncel haberler ve spor derginin içeriğini zenginleştiren konu başlıkları. Hatay’da gelişen olaylar ve Nurhan Sağlar’ın pasta ve yemek tarifleri de dergide yer alan yazılar arasında.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube